USA nabídly Koreji protiraketový systém kvůli hrozbám KLDR

Spojené státy budou s Jižní Koreou jednat o umístění mobilního protiraketového systému v reakci na rostoucí hrozbu ze strany severokorejského režimu. Uvedlo to dnes americké ministerstvo zahraničních věcí, podle něhož tento krok přispěje k lepší ochraně území důležitého spojence USA. Mluvčí Bílého domu zároveň prohlásil, že Spojené státy budou prosazovat „účinnou odpověď“ na víkendové severokorejské vypuštění balistické rakety.

Pentagon nabídl Soulu umístění moderního obranného systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defence), který ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. Systém podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka „zlepší úroveň zabezpečení našeho spojence“.

O THAAD požádala Washington již v neděli Jižní Korea v reakci na odpal severokorejské rakety, která podle USA vynesla na oběžnou dráhu dva objekty. Zpráva o možném umístění amerického systému v oblasti rozhořčila Čínu, která si kvůli němu předvolala jihokorejského velvyslance.

Spojené státy se podle Bílého domu se svými mezinárodními partnery shodly, že na odpal rakety, který následoval měsíc po historicky čtvrtém severokorejském jaderném testu, je potřeba účinně zareagovat. „To znamená zvážení řady ekonomických sankcí, které by prohloubily izolaci Severní Koreje,“ uvedl podle agentury Reutersr mluvčí úřadu prezidenta Josh Earnest.

Americká Sněmovna reprezentantů v lednu schválila nové sankce, které reagovaly na zmíněnou nukleární zkoušku. Obsahují mimo jiné postihy pro banky podporující fungování severokorejského jaderného programu či zmrazení majetku lidem spojeným s agresivními vojenskými aktivitami Pchojngjangu. Postihy čekají rovněž obchodníky, kteří poskytují diktátorskému režimu finanční zdroje v konvertibilní měně.

Newsletter