USA odsoudily použití chemických zbraní v Sýrii

Spojené státy odsoudily použití chemických zbraní v Sýrii. Reagovaly tak na společné vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), které ukázalo, že za dva útoky jedovatým plynem jsou zodpovědné syrské vládní jednotky a jeden mají na svědomí islamisté. Informovala o tom agentura Reuters.

„Nyní nelze popřít, že syrský režim opakovaně použil průmyslový chlór jako zbraň proti svému vlastnímu lidu,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Ned Price.

„Spojené státy budou spolupracovat se svými mezinárodními partnery a prostřednictvím diplomatických mechanismů usilovat o to, aby byli pachatelé pohnáni před spravedlnost,“ dodal Price. V této souvislosti požádal, aby se o to samé snažily všechny členské státy OSN včetně Ruska a Íránu. Teherán a Moskva jsou největšími spojenci syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Ten použití chemických zbraní odmítá.

Rok trvající vyšetřování, které posvětila Rada bezpečnosti OSN, se zaměřilo na devět útoků v sedmi syrských oblastech. Z vyšetřování vyplynulo, že existuje dostatek informací k závěru, že helikoptéry syrských jednotek shodily zařízení, které uvolnilo 21. dubna 2014 toxické látky v obci Talmanis a 16. března 2015 v obci Sarmín. Obě se nacházejí v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. V obou případech byl použit chlor.

Rovněž vyšetřovatelé shromáždili dostatek důkazů o tom, že ozbrojenci z Islámského státu „jsou jedinou skupinou, která měla možnost, schopnost, motiv a prostředky k použití yperitu v obci Mára 21. srpna 2015“.

Rada bezpečnosti OSN se bude zprávou zabývat příští týden v úterý. Zda bude na zjištění nějak reagovat, zatím není jasné, poznamenala agentura AP. Rusko dosud veškeré sankce proti Damašku blokovalo.

Newsletter