Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

USA plánují zpřísnění sankcí proti KLDR po jaderné zkoušce

 Spojené státy mohou v nejbližší době zpřísnit sankce vůči Severní Koreji v reakci na středeční jaderný test. Americký Kongres bude hlasovat o návrhu zákona trestajícího banky či osoby podporující vojenské aktivity Pchjongjangu. Oznámil to dnes republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Návrh, který dostanou kongresmani na stůl, počítá mimo jiné se sankcemi pro banky podporující fungování severokorejského jaderného programu, se zmrazením majetku lidem spojeným s agresivními vojenskými aktivitami Pchojngjangu či s potrestáním obchodníků, kteří poskytují diktátorskému režimu finanční zdroje v konvertibilní měně.

Vůdkyně demokratické menšiny ve sněmovně Nancy Pelosiová dnes podle agentury Reuters přislíbila, že návrh bude mít dostatečnou podporu zákonodárců její strany, což by mělo zajistit jeho hladký průchod dolní komorou Kongresu.

Podle republikánských zdrojů Reuters by se o sankcích mohlo ve sněmovně hlasovat už v pondělí, sám Ryan to však nepotvrdil.

Podobný návrh měli američtí zákonodárci před sebou již před dvěma lety po jednom z předchozích jaderných testů. Tehdy prošel sněmovnou, narazil však v Senátu.

Stávající americké sankce se zaměřují přímo na severokorejský zbrojní program. Snaha o jejich rozšíření na některé finanční instituce se může podle analytiků setkat s obtížemi. Někteří američtí politici se totiž podle Reuters obávají možné negativní reakce Číny, jejíž firmy mají v KLDR významné obchodní zájmy. Jiní zase zpochybňují význam, který mohou ekonomické sankce na smýšlení severokorejského diktátora Kim Čong-una mít.

Washington již v reakci na středeční výbuch jednal s Jižní Koreou o možnosti rozmístění svých strategických zbraní na poloostrově k ochraně amerických spojenců v oblasti. Sankce by měly být dalším z prostředků k omezení vojenských aktivit KLDR.

Newsletter