Procyklické měny jsou v zisku, velmi mírný zisk vykazuje i euro proti dolaru obchodující se nad 1,1870 EURUSD. Koruna v ranních hodinách testuje hranici 25,50 za euro, zatímco forint a zlotý velmi mírně posilují.

USA podávají u WTO stížnost na Čínu za omezení vývozu 11 surovin

Spojené státy požádaly Světovou obchodní organizaci (WTO) o zřízení rozhodčího sboru, který by prozkoumal stížnost Spojených států na Čínu za to, že Peking omezuje vývoz 11 surovin. Šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman označil v dnešním sdělení tato omezení za nekalá.

Čína podle sdělení Washingtonu uplatňuje vývozní omezení na antimon, chrom, kobalt, měď, cín, olovo, grafit, indium, olovo, hořčík, mastek a tantal. Froman řekl, že svůj krok podniká v zájmu amerických odvětví výroby oceli, automobilů, letecké techniky a dalších oborů, které tyto suroviny dovážejí.

Předloni Čína u WTO prohrála spor o omezení svého vývozu vzácných kovů, wolframu a molybdenu. Stížnost kvůli omezení vývozu vysoce ceněných komodit podaly na Čínu Spojené státy, Evropská unie a Japonsko v roce 2012. Čína podle WTO omezením vývozu porušila mezinárodní obchodní pravidla.

Newsletter