USA potvrdily, že jejich nálet zabil mluvčího IS Adnáního

Letectvo Spojených států zlikvidovalo na konci srpna mluvčího teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Muhammada Adnáního. Informovalo o tom v pondělí americké ministerstvo obrany, které tak ukončilo spekulace o příčině smrti druhého nejvýše postaveného muže IS. K jeho zabití se již dříve přihlásili rovněž Rusové, což ale Washington označil za nesmysl.

Adnání zahynul podle prohlášení islamistů 30. srpna v Halabu, kde dohlížel na operace IS. USA ve stejný den potvrdily, že v této oblasti podnikly letecké údery, výsledky této operace však zveřejnily až nyní po její podrobné analýze.

Moskva se naopak k autorství náletu, jenž se stal Adnánímu osudným, přihlásila už den po jeho smrti, což USA označily za vtip.

Přibližně osmatřicetiletý Adnání pocházel ze syrské provincie Idlib a v minulosti bojoval v Iráku v řadách teroristické sítě Al-Káida. Před deseti lety byl v zajetí amerických vojáků v Iráku, v posledních letech byl řazen k hlavním propagandistům IS. Spojené státy loni vypsaly odměnu pět milionů dolarů (121 milionů korun) za informace vedoucí k jeho dopadení.

Newsletter