USA: Prodej starších domů byl v květnu nejsilnější za 5,5 roku

Prodej starších domů ve Spojených státech v květnu stoupl na nejvyšší úroveň za pět a půl roku a ceny domů jsou blízko maxima z roku 2006. Na trh také vstoupilo hodně zájemců, kteří kupují první nemovitost, uvedlo dnes Národní sdružení realitních kanceláří (NAR). Vysoký prodej naznačuje, že trh s bydlením i celková ekonomická aktivita v zemi nabírají ve druhém čtvrtletí na síle.

Počet domů, které prodali jejich dosavadní majitelé, se proti předešlému měsíci zvýšil o 5,1 procenta na celoroční tempo 5,35 milionu. Je to nejvíce od listopadu 2009. Květen byl třetím měsícem za sebou, kdy prodej překonal hranici pěti milionů. V meziročním srovnání byl prodej vyšší o 9,2 procenta. Analytici očekávali slabší údaj 5,26 milionu.

Květnový růst přišel po překvapivém dubnovém poklesu, sdružení NAR však zpřesnilo dubnový údaj mírně směrem vzhůru na 5,09 milionu z původních 5,04 milionu.

Lidé, kteří si kupovali svůj první dům, měli na celkovém počtu transakcí podíl 32 procent. To je nejvyšší podíl od září 2012.

Příznivý stav pracovního trhu a relativně nízké úrokové sazby podporují poptávku po domech a přivedly mnoho nováčků na trh. Růst prodeje však také přináší zvýšení cen, protože na trhu je relativně málo domů k prodeji. Při současném tempu prodeje by trvalo 5,1 měsíce, než by se vyprodaly domy, které jsou nyní k dispozici. Za zdravou rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou je považována zásoba nemovitostí na šest měsíců.

Střední cena prodaného domu vrostla za poslední rok o 7,9 procenta na 228.700 USD (5,5 milionu Kč). To je podle agentury AP zhruba 1700 dolarů od rekordního maxima z července 2006.

Newsletter