USA: Průmyslová produkce v říjnu beze změny (oček. +0,2 %)

AKTUALIZOVÁNO – Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu stagnovala, ačkoli analytici počítali s jejím nárůstem o 0,2 procenta. Výkon rozvodných podniků podkopalo nezvykle teplé počasí, které snížilo poptávku po vytápění. Vyplývá to z dnešní zprávy americké centrální banky (Fed). Údaje o zářijovém vývoji průmyslové výroby banka opravila na pokles o 0,2 procenta z původně ohlášeného nárůstu o 0,1 procenta.

Produkce samotného zpracovatelského sektoru v říjnu druhý měsíc za sebou stoupla o 0,2 procenta. Přispěla k tomu vyšší výroba automobilů, spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jeho tempo odhadovali na 0,3 procenta.

Produkce těžařského sektoru se v říjnu zvýšila o 2,1 procenta, tedy nejprudším tempem od března 2014. Produkce rozvodných podniků se však propadla o 2,6 procenta, napsala agentura Reuters.

Překvapivě slabé údaje o říjnové průmyslové výrobě jsou nepříznivým signálem pro vývoj americké ekonomiky v posledním čtvrtletí letošního roku. Ve třetím kvartálu se hrubý domácí produkt USA zvýšil o 2,9 procenta, tedy nejprudším tempem za poslední dva roky.

Newsletter