USA rozšířily dosah protiruských sankcí. Moskva hrozí odvetou

Spojené státy rozšířily seznam ruských firem vystavených sankcím za šíření jaderných a raketových technologií a za podporu agresivní ruské politiky vůči Ukrajině. Oznámilo to dnes na svém webu ministerstvo obchodu USA. Rusko na rozšíření sankcí odpovědělo důrazným protestem a obvinilo Washington, že vědomě ničí základnu pro možnou normalizaci vztahů s Moskvou.

Na sankční seznam zařadily Spojené státy nově několik ruských společností, které údajně dodávají jaderné a raketové technologie režimům v Severní Koreji, Íránu a Sýrii. Na seznamu se ocitl monopolní ruský zbrojní exportér Rosoboronexport nebo společnost MiG, která vyrábí známé stíhací letouny. Sankcím jsou vystaveny i některé vývozní organizace z jiných zemí, například z Číny, Súdánu, Turecka nebo Spojených arabských emirátů.

Ministerstvo obchodu USA dnes rozšířilo i sankční seznam, na němž figurují ruské firmy podporující agresivní kroky Moskvy vůči Ukrajině. Na seznam, vytvořený už loni v březnu, bylo nově zařazeno 29 společností. Jde převážně o dceřiné firmy státní ropné společnosti Rosněfť působící v oblasti těžby a zpracování nerostných surovin.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes nová sankční opatření Spojených států důrazně odsoudilo. Rozšíření postihu ruských firem se podle něj „jako bumerang“ obrátí proti Spojeným státům. „Jde o další etapu prosazování nepřátelské linie USA, jejíž podstatou je vědomé a důsledné ničení základny pro normalizaci rusko-amerických vztahů,“ uvedla ruská diplomacie. Ruská odpověď prý bude následovat, nebude ale nutně symetrická.

Newsletter