USA: Spotřebitelské ceny v květnu rostly o 0,4 %, nejrychleji za dva roky

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 procenta, a zaznamenaly tak nejvýraznější nárůst od února 2013. Za růstem cen stálo především prudké zdražení benzinu, uvedlo dnes tamní ministerstvo práce. Meziroční pokles spotřebitelských cen se v květnu podle ministerstva zastavil.     

Ceny benzinu se v květnu meziměsíčně zvýšily o 10,4 procenta. To představuje nejprudší nárůst od června 2009. Bez zahrnutí energie a potravin činil květnový růst spotřebitelských cen pouze 0,1 procenta, uvedla agentura Reuters.     

V meziročním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny v květnu beze změny, v dubnu se o 0,2 procenta snížily. Americká centrální banka (Fed) ve středu uvedla, že meziroční míra inflace by se měla postupně dostávat k cílové úrovni dvou procent.     

Fed považuje zesílení inflačních tlaků za jednu z podmínek pro zvyšování úrokových sazeb. Banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku. Ve středu naznačila, že díky dostatečně silnému zotavování ekonomiky ze zimního útlumu je velmi pravděpodobné, že začne úroky zvyšovat ještě letos. 

Newsletter