USA umístí protikaretovou obranu v Jižní Koreji, „nebudou vyjednávat“

Spojené státy nehodlají vyjednávat o plánovaném nasazení protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji v rámci rozprav o případném přijetí nových sankcí OSN proti Severní Koreji. Ta podnikla nedávno pátou jadernou zkoušku. Washington je přesvědčen, že přísnější kroky nakonec budou dohodnuty, sdělil agentuře Reuters náměstek amerického ministra zahraničí pro Asii Daniel Russel.

Čína, která má v Radě bezpečnosti OSN právo veta, ale plán na umístění protiraketového systému THAAD ostře kritizuje a je zásadně proti. Na novinářský dotaz, zda o dohodě USA a Jižní Koreje o THAAD je ještě možné vyjednávat, Russel ale odpověděl: „Ne. Obě země se už rozhodly“.

Šéf americké diplomacie John Kerry na setkání s představiteli zemí jihovýchodní Asie tento týden v New Yorku na okraj Valného shromáždění OSN řekl, že Spojené státy učiní vše nezbytné, aby ochránily své občany a splnily bezpečnostní závazky vůči svým spojencům.

Čína se k možnosti dalších sankcí zatím závazně nevyjádřila, i když americký prezident Barack Obama a čínský premiér Li Kche-čchiang se na pondělním jednání v New Yorku dohodli, že kvůli novému severokorejskému jadernému testu posílí spolupráci v Radě bezpečnosti OSN.

Čína také novou jadernou zkoušku ihned odsoudila, zároveň ale vyzvala, aby se zúčastněné strany zdržely vzájemných provokací a jakýchkoli činností, které by mohly zhoršit situaci.

Jihokorejský ministr zahraničí v projevu na Valném shromáždění OSN obvinil KLDR ze zesměšňování této mezinárodní organizace opakovanými zkouškami a prohlásil, že nastal čas se zamyslet, zda Severní Korea do OSN ještě stále patří.

Severokorejský ministr zahraničí v projevu na Valném shromáždění prohlásil, že Pchjongjang hodlá nadále posilovat svoje kapacity v oblasti jaderného zbrojení a nehodlá se nikdy toho vzdát.

Newsletter