USA uvolnily část sankcí proti ruskému vývozci zbraní

Spojené státy uvolnily část sankcí zavedených proti zbrojní exportní firmě Rosoboronexport. Oznámila to dnes agentura RIA Novosti s odkazem na ruské diplomaty. Úprava sankcí umožňuje Rusku dodávat do Afghánistánu náhradní díly k ruským vrtulníkům, které v zemi operují.

„Zahnali sami sebe do slepé uličky a byli nakonec nuceni sankce uvolnit,“ řekl ruské agentuře kremelský zmocněnec pro Afghánistán Zamir Kabulov. Sankce proti Rosoboronexportu zavedly USA loni v září kvůli podpoře, kterou firma s podporou státu poskytuje východoukrajinským separatistům.

Kabulov řekl, že přístup USA k afghánskému problému se změnil. „Zatímco před půl rokem hodnotili situaci v Afghánistánu optimisticky, teď zaujali realistický postoj vědomi si toho, že vývoj dospěl k bodu, za nímž je už jen další chaos,“ konstatoval ruský diplomat.

Pentagon koupil pro afghánskou armádu desítky ruských helikoptér Mi-17 za stamiliony dolarů. V letech 2014-2015 to podle ruských zdrojů bylo 63 vrtulníků, další desítky těchto strojů Moskva Afgháncům dodala ještě za sovětské éry.

Piloti procházeli výcvikem mimo jiné i v České republice, čeští instruktoři působí i v Afghánistánu. Probíhají rovněž jednání o opravách ruských vrtulníků afghánské armády v Česku.

Newsletter