USA vydaly pravidla pro těžbu pomocí frakování na federální půdě

Americká federální vláda dnes zveřejnila pravidla pro těžbu ropy a plynu pomocí takzvaného hydraulického frakování, jímž se dobývá surovina z nepropustných hornin. Nová pravidla platná pro využívání federální půdy by měla rozptýlit obavy z toho, že frakování by mohlo poškodit životní prostředí. Těžaře by to ale významnějšími dodatečnými náklady zatížit nemělo, uvedla agentura Reuters. 

Pravidla zajišťují zejména ochranu podzemní vody, na niž se obavy z frakování soustřeďují. Provozovatelé vrtů budou muset předem důkladně zajistit jejich nepropustnost. Těžaři také budou muset informovat úřady o chemických látkách, které používají k úpravě vody rozbíjející horninu. Rovněž se zpřísní pravidla pro skladování odpadních tekutin.

Pravidla se týkají více než 100.000 vrtů na půdě spravované federálními úřady, z nichž asi 90 procent používá frakování. Vrty na federální půdě se na celkové produkci ropy a plynu v USA podílejí 23 procenty, uvádějí údaje vládního Úřadu pro energetické informace. Nová pravidla předložilo ministerstvo po čtyřech letech prací. Vláda prezidenta Baracka Obamy doufá, že se stanou modelem i pro jednotlivé státy unie, z nichž některé mají pravidla velmi volná a jiné zase frakování zakazují. 

Frakování vhání do hlubokých hornin, zejména břidlic, pod tlakem upravenou vodu s pískem, což horninu rozbíjí a z trhlin pak proudí trubkami zpět ropa či plyn. Zelení aktivisté tvrdí, že tato technika může znečistit podzemní vody a způsobit další škody.

Spojením metody frakování s horizontálními vrty ve velkých hloubkách vedlo v USA ke konci minulého desetiletí k „břidlicové revoluci“, která znamenala prudký rozmach těžby, nejprve plynu a později i ropy. Spojené státy se díky tomu staly během několika let v plynu soběstačnými a prudce rostoucí americká ropná těžba loni podstatně přispěla k propadu světových cen této suroviny zhruba na polovinu.

Ministryně vnitra Sally Jewellová uvedla, že nová pravidla umožní zodpovědné využívání zdrojů ropy a plynu na milionech hektarů federální půdy a veřejnosti dají ujištění, že tyto aktivity budou bezpečné, transparentní a vůči životnímu prostředí neškodné. Ministryně, která před svým nástupem do vlády v roce 2013 sama pracovala na frakovacích vrtech v Oklahomě, dodala, že dosavadní federální pravidla pro těžbu již nedržela krok s technickým pokrokem. 

Newsletter