USA vyšlou první černošskou astronautku na ISS

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu ohlásil výběr prvního člena posádky černé pleti, který se zúčastní mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V roce 2018 poletí ve funkci letové inženýrky na ISS 46letá Jeanette Eppsová, vzděláním fyzička, která pracovala zejména pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA).

Z celkového počtu 321 astronautů dosud nasazených ve vesmíru bylo 16 černochů, z toho pět žen. Nikdo z nich ale dosud nesloužil na ISS, upozornila agentura AFP. Eppsová prošla náročným výběrem v roce 2009 a spolu s dalšími 13 kolegy a kolegyněmi tvoří v současnosti elitní tým využitelný pro práci ve vesmíru.

Eppsová musela absolvovat také kurz ruštiny, aby se domluvila se svými ruskými kolegy. Od roku 2011 NASA ukončila využívání svých raketoplánů a je závislá na dopravě svých členů posádek k ISS ruskými raketami Sojuz. Tato závislost by ale měla skončit už v příštím roce, kdy by NASA chtěla začít využívat kosmických lodí soukromých amerických výrobců SpaceX a Boeing.

Newsletter