USA vyzvaly Čínu k propuštění vězněných obhájců lidských práv

Spojené státy vyzvaly Činu, aby z vězení propustila čtyři přední obhájce lidských práv, které soudy minulý týden poslaly do vězení za „podvratnou činnost“. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Vyzýváme čínské úřady, aby propustily právníky a obhájce lidských práv, kteří jsou vězněni nebo ve vazbě včetně těch již odsouzených,“ uvedla v pondělí mluvčí amerického ministerstva zahraničí Elizabeth Trudeauová.

Minulý týden Čína odsoudila čtyři významné bojovníky za lidská práva, právníky Čou Š‘-fenga a Kou Chung-kua a aktivity Chu Š‘-kena a Čaj Jen-mina.

Čou Š‘-feng je zakladatel a bývalý ředitel pekingské právnické firmy Feng-žuej, která se zabývá politicky citlivými případy. Hájí především disidentské intelektuály, členy zakázaných náboženských skupin a oběti sexuálního násilí. Čou Š‘-feng dostal minulý týden u soudu sedm let vězení.

Odsouzení právníci a aktivisté patří ke zhruba 200 obětí rozsáhlé vlny zatýkání, která proběhla v celé Číně. Akce byla namířena především právě proti advokátní kanceláři Feng-žuej.

„Více než desítka právníků a aktivistů zadržených kolem 9. července loňského roku včetně Li Che-pchinga zůstává v předsoudní vazbě, aniž by měla možnost kontaktu se svou rodinou či právním zástupcem podle své volby,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. „Vyzýváme k okamžitému ukončení právních úkonů v jejich případech a k ukončení omezení jejich svobody pohybu a jejich profesních aktivit,“ dodala americká diplomacie.

Newsletter