USA zahájily nový rozpočtový rok zvýšeným schodkem

Spojené státy zahájily nový fiskální rok zvýšeným rozpočtovým deficitem. Federální schodek v říjnu meziročně vzrostl o 12 procent na 136 miliard dolarů (3,4 bilionu Kč). Za nárůst schodku mohly kalendářové faktory, oznámilo dnes ministerstvo financí USA.

Analytici dotázaní agenturou Reuters čekali v říjnu deficit 130 miliard USD po schodku 122 miliard dolarů loni v říjnu. Ministerstvo uvedlo, že ke zvýšení deficitu přispělo to, že 1. listopad letos připadl na víkend, takže vláda musela odeslat platby splatné k tomuto datu již v říjnu. Bez toho by byl očištěný schodek podle úřadu zhruba stejný jako před rokem.

Ve fiskálním roce 2015, který skončil v září, se rozpočtový schodek Spojených států snížil na 439 miliard dolarů ze 483 miliard dolarů v roce 2014. Byl to nejnižší deficit za osm let a zároveň nejmenší schodek od nástupu prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období schodky vystoupily na rekordní hodnoty nad hranici bilion dolarů. Schodek v poměru k výkonu ekonomiky klesl na 2,5 procenta hrubého domácího produktu, nejníže od roku 2007.

V příštím roce čeká Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) další pokles schodku na 414 miliard dolarů. Úřad nicméně varoval, že deficit se v budoucnosti začne kvůli demografickým faktorům znovu zvyšovat a bez opatření, která by takovémuto vývoji zabránila, se v roce 2025 se vrátí nad bilion dolarů.

Newsletter