Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Ušlý zisk Unipetrolu způsobený loňským požárem dosud činí 7,4 mld

Ušlý zisk petrochemického holdingu Unipetrol způsobený srpnovým požárem etylénové jednotky v Záluží u Litvínova dosud činí 7,4 miliardy korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl finanční ředitel společnosti Miroslaw Kastelik. V lednu Unipetrol oznámil, že celkový ušlý zisk za rok 2015 způsobený havárií činil 4,5 miliardy korun. Dnes pak společnost oznámila, že za první tři měsíce letošního roku byl ušlý zisk 2,9 miliardy korun.

„Část ztráty způsobená přerušením výroby je částka, která je uplatnitelná a dá se odečíst,“ uvedl dnes Kastelik. Z aktuální částky 7,4 miliardy by mohla podle odhadů Unipetrolu pojišťovna pokrýt zhruba 5,3 miliardy korun. Celkové krytí od pojišťovny za celou dobu odstávky pak společnost odhaduje v řádu několika set milionů dolarů. „Záleží na tom, kdy se na opravované jednotce dostaneme do běžného provozu,“ dodal Kastelik. U jaké pojišťovny je Unipetrol pojištěn, sdělit nechtěl.

Newsletter