Úspory Japonců se dostaly poprvé do záporu

Japonci začali poprvé v novodobé historii čerpat ze svých úspor. Kvůli dlouhotrvajícímu poklesu reálných příjmů klesla míra úspor v zemi v listopadu na minus 1,3 procenta a do záporného pásma se přehoupla poprvé od roku 1955, kdy se tyto údaje začaly shromažďovat. Uvedla to britská zpravodajská stanice BBC na základě posledních statistických údajů.     

Pád úspor znamená dramatickou změnu pro zemi, která měla v 60. a 70. letech nejvyšší míru úspor ve vyspělém světě a kde tento ukazatel v roce 1975 vystoupil na maximum 23,1 procenta. V posledních desetiletích spořivost Japonců klesá pod tlakem rychlého stárnutí obyvatelstva a nyní je její míra nejnižší ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).     

Míra úspor se snižuje navzdory tomu, že Japonci pod tlakem další ekonomické recese omezují výdaje. Ty v listopadu meziročně klesly o 2,5 procenta a zaznamenaly osmý měsíc poklesu za sebou. Reálné mzdy po započtení inflace se ale snížily ještě rychlejším tempem 4,3 procenta a vykázaly 17. následný měsíc poklesu. Byl to přitom jejich nejhlubší propad od konce roku 2009.     

Výrazné oslabování příjmů a míry úspor je další nepříjemnou zprávou pro premiéra Šinzóa Abeho, který tento měsíc vyhrál podruhé za sebou volby a snaží se obnovit v zemi ekonomický růst řadou důrazných opatření. V předvolební kampani Abe sliboval, že jeho program zajistí růst mezd a zaměstnanosti a definitivní potlačení deflačních tlaků.     

Základní měřítko japonské inflace ale v listopadu kleslo na 0,7 procenta, což bylo minimum za 14 měsíců. Inflace se po květnovém maximu 1,4 procenta začala opět snižovat spolu s propadem výdajů a celé ekonomiky, který následoval po dubnovém zvýšení daně z maloobchodního obratu. 

Newsletter