Ústecký kraj schválil kupní smlouvu na pozemky pro Nexen Tire

Ústecký kraj schválil kupní smlouvu na pozemky v zóně Triangle pro společnost Nexen Tire. Korejský výrobce pneumatik zaměstná v továrně až 1500 lidí. Se zemními pracemi v zóně na Žatecku chce firma začít nejpozději letos v srpnu. „Platí, že bychom někdy na přelomu prvního a druhého pololetí roku 2018 chtěli začít vyrábět,“ uvedl po hlasování manažer firmy Petr Pospíšil.

V tajném hlasování zvedlo ruku pro uzavření kupní smlouvy s korejským investorem 38 zastupitelů, proti byli tři a tři se zdrželi. „Teď už by nic nemělo bránit tomu, aby společnost postavila výrobní haly na Trianglu. Měla by to být významná investice, která nejen pomůže Ústeckému kraji, ale i zlepší jméno kraje, protože takových velkých investorů v republice tolik není,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM)

Kupní cena je euro za metr čtvereční. Investor tak má zaplatit 654.000 eur, což je v přepočtu 17,7 milionu korun. Podle znaleckého posudku je obvyklá cena za pozemek velký 65,4 hektaru 239 milionů korun. Vláda slíbila Ústeckému kraji kompenzace za slevu na pozemku, bez garancí však nechtělo hejtmanství předložit zastupitelům kupní smlouvu. „Smlouva se dostala na pořad jednání teprve teď, protože jsme chtěli garance, které se domnívám, že už teď máme,“ řekl Bubeníček (KSČM). „Mohu potvrdit, že nějaké zdržení oproti původnímu plánu je, ale investice je veliká a s nějakým zdržením bylo nutno počítat,“ uvedl Pospíšil.

Investice Nexenu přes 22 miliard korun je jednou z největších v historii Česka. Vláda poskytne kraji kompenzace ve výši 292 milionů korun. Peníze musí samospráva investovat přímo v zóně. Letos má kraj připravené projekty za 114 milionů korun.

Korejská firma doposud měla pouze smlouvu o smlouvě budoucí. Symbolicky zahájil Nexen stavbu továrny už loni v říjnu. „Pro nás je teď důležité se soustředit na další povolovací procesy, dokončení územního rozhodnutí a stavební povolení,“ uvedl Pospíšil. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný uvedl, že územní rozhodnutí firma získá v nejbližších dnech.

V době spuštění výroby bude v závodu pracovat přibližně 200 až 300 lidí. V roce 2020 počítá firma s tisícovkou zaměstnanců a během šesti let od zahájení výroby má zaměstnávat až 1500 lidí. V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v zemi, na konci března byla devět procent, bez práce bylo 51.237 obyvatel.

Investice Nexenu znamená pro Českou republiku podle Novotného výrazný stimul pro ekonomiku, pomoc Ústeckém kraji v oblasti zaměstnanosti. „A je to samozřejmě i významná reference pro ostatní investory,“ uvedl náměstek.

Kolem průmyslové zóny Triangle vede silnice 7 z Prahy přes Chomutov k německé státní hranici. „Usilujeme o tom, aby dopravní napojení Trianglu bylo takové jaké má být, je náš zájem, aby dostavba byla urychlena,“ uvedl Novotný.

Zóna Triangle je umístěna v areálu bývalého vojenského letiště u Žatce, které fungovalo do roku 1992. Ústecký kraj plochu o rozloze 364 hektarů získal bezúplatným převodem od armády a investoval do rozvoje zóny přes tři čtvrtě miliardy korun, státní dotace činila necelé 1,7 miliardy korun. Ke konci loňského roku v zóně pracovalo 2865 lidí.

Newsletter