Dubnová data z amerického trhu práce výrazně podstřelila konsensus. Americké výnosy klesají, dolar oslabuje, eurodolarové futures posouvají plný hike Fedu do poloviny roku 2023, technologické tituly rostou. Dopady amerických dat na měny regionu jsou mírné. Koruna se obchoduje mírně pod 25,70 za euro.

Úsvit a KSČM chtějí ve Sněmovně debatovat kauzu OKD

Komunisté chtějí, aby vláda osvětlila Sněmovně dění v těžební společnosti OKD. Pokud vládní strany nepodpoří návrh na tento mimořádný bod programu jednání, aktivuje podle předsedy klubu poslanců KSČM Pavla Kováčika jeho strana seznam podpisů ke svolání mimořádného zasedání sněmovny. Seznam zahrnuje také jména poslanců Úsvitu a dalších. Podle Kováčika by se Sněmovna mohla situací v OKD v mimořádném bodu zabývat příští týden.

Poslanci o černouhelné společnosti v úpadku jednali naposled těsně před prázdninami. Debata o někdejší privatizaci těžební společnosti skončila bez výsledku. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli ní kritizoval v podstatě jen předseda poslanců opozičního Úsvitu Marek Černoch. Sobotka byl ministrem financí v době, když stát prodával menšinový podíl ve firmě.

Černoch dnes novinářům řekl, že pokud se Sněmovna k tématu nevrátí, bude i Úsvit požadovat mimořádnou schůzi. Je podle něj nutné osvětlit, kdo stál za „zpackanou privatizací“. Úsvit by chtěl k privatizaci zřídit vyšetřovací komisi.

Poslanci na konci června mluvili i o současné situaci v OKD. Někteří komunisté vinili vládu z toho, že zvýhodňuje horníky ze severní Moravy vůči havířům ze severních Čech. Sněmovně předložili obsáhlý návrh usnesení. Na hlasování o něm se ale nedostalo.

Newsletter