Úsvit se chce ve Sněmovně bránit vyřazení z debaty ČT k volbám

Úsvit – Národní koalice chce ve Sněmovně řešit své vyřazení ze závěrečné debaty stran, kterou Česká televize plánuje na 6. října ke krajským volbám. ČT v ní s ohledem na volební průzkumy nahradila Úsvit zástupci pirátů, zelených a soukromníků. Rozhodla o tom na základě stížnosti pirátů, i když původně do debaty plánovala pozvat zástupce všech stran zastoupených ve Sněmovně.

„Principiálně zařazení jiných stran a vyřazení parlamentní strany ze superdebaty považujeme za podraz,“ prohlásil dnes při jednání dolní komory předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch. Oznámil, že chce kvůli tomu zvláštní bod schůze Sněmovny, na který by byli pozváni i zástupci ČT.

Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) doporučil Černochovi, aby věc řešil raději ve sněmovním mediálním výboru. Jeho předseda Martin Komárek (ANO) ale namítnul, že výboru nepřísluší zasahovat do programu ČT a že Úsvit by se měl podobně jako piráti obrátit se stížností na Radu České televize nebo Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. „Tato Sněmovna nemá z hlediska naší ústavy a našich zákonů jakkoli co diktovat České televizi,“ dodal.

Černoch ale trval na svém. „Poškození parlamentní strany je natolik vážná věc, že by si zasloužila i mimořádný bod tady na Sněmovně,“ uvedl. Věc by chtěl řešit co nejdříve, šanci na doplnění programu schůze ale bude mít asi až v pátek. Členové jeho frakce však nemají dostatek hlasů na to, aby to sami prosadili.

Piráti si v pondělí stěžovali mediálním radám na to, že ČT do diskusního pořadu 6. října pozvala lídry devíti stran zastoupených ve Sněmovně. Podle předsedy pirátů Ivana Bartoše tím nerespektovala výsledky krajských průzkumů, které si zadala.

Generální ředitele ČT Petr Dvořák se podle středečního vyjádření rozhodl změnit pravidla debaty tak, že nyní zohledňují princip odstupňované rovnosti. Podobná pravidla ČT použila při debatě před sněmovními volbami v roce 2013. Pozvala do ní strany, které získaly podle svého volebního potenciálu pozvání alespoň do dvou jednotlivých krajských debat. Úsvit toto kriterium nesplnil.

Newsletter