Útok ve švýcarském vlaku podle policie nejspíš není terorem

Šest lidí zranil 27letý Švýcar, který ve vlaku na východě Švýcarska dnes odpoledne zaútočil na cestující zapálenou hořlavou tekutinou a nožem. Motiv násilí, při němž utrpěl zranění i útočník, zatím není známý. Švýcarská policie ale nepovažuje za pravděpodobné, že by šlo o teroristický čin. Přiklání se podle agentury Reuters k tomu, že možná šlo o zločin z vášně.

„Velmi přitažené za vlasy se zatím zdá, že za tím byl terorismus,“ řekl podle Reuters policejní mluvčí zpravodajskému portálu welt.de k možnému motivu útoku, při kterém bylo zraněno i šestileté dítě.

V době incidentu byly ve vlaku desítky cestujících. Policie kantonu Sankt Gallen bez upřesnění uvedla, že útočník byl také zraněn a hospitalizován. Kromě šestileté dívky utrpěli popáleniny či řezné rány 17letý mladík, 50letý muž a tři ženy ve věku 17, 34 a 43 let, uvedla místní agentura ATS.

Násilník založil podle policejního prohlášení ve 14:20 SELČ oheň ve vlakové soupravě u nádraží v Salez mezi obcemi Buchs a Sennwald poblíž hranic s Lichtenštejnskem. Použil k tomu zatím blíže neupřesněnou hořlavinu a cestující také napadl nožem.

Policie uzavřela oblast útoku a na místo dorazili také hasiči, tři záchranářské vrtulníky a lékařské týmy. Nádraží bylo dočasně uzavřeno a pro náhradní dopravu cestujících se vyslaly autobusy. Podle prvních odhadů je výše škody na vlaku více než 100.000 švýcarských franků (asi 2,5 milionu Kč).

Jde o první podobný útok ve Švýcarsku v poslední době. Série útoků zasáhla v posledních 18 měsících sousední Francii a Německo, stejně jako Belgii. V Německu afghánský žadatel o azyl v červenci zranil ve vlaku sekerou čtyři lidi. K většině těchto útoků se hlásil takzvaný Islámský stát.

Newsletter