Úvod debaty k Čapímu hnízdu provázela pře o pořadí řečníků

Už v úvodu sněmovní debaty ke kauze Čapí hnízdo se poslanci pravicové opozice přeli s předsedající Jaroslavou Jermanovou (ANO) o pořadí řečníků k návrhu programu mimořádné schůze. Jermanová ohlásila, že jako první promluví ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš, který v případu figuruje. Pravice trvala na tom, že důvody ke schůzi by měla uvést ona, když ji vyvolala.

„Nejsme ani na schůzi ANO ani na valné hromadě Agrofertu,“ prohlásil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vyzýval místopředsedkyni Sněmovny Jermanovou, aby dodržovala dosavadní zvyklosti. Ke Stanjurovi se připojil taky předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého Babiš ani nemůže vědět, k čemu má vlastně vystoupit. Nabízel, jak řekl, kompromis, že za navrhovatele schůze z řad poslanců TOP 09, ODS a Úsvitu vystoupí jen předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Uděluji přednostní práva v pořadí, v jakém jsou přihlášena,“ oponovala Jermanová. Argumentovala několika případy z minulosti, kdy podle ní rovněž nevystoupil navrhovatel jako první.

Dialog mezi Kalouskem a Jermanovou místy nabral na síle. „Vznáším námitku a neopovažujte se mě umlčet,“ prohlásil Kalousek velmi hlasitě. Jermanová mu odpověděla, že vyhrožování do Sněmovny nepatří, a vyzvala poslance, aby se vzájemně neuráželi.

Sněmovna zamítla několik námitek proti postupu Jermanové, jak je pravice podala. Jako první pak dostal slovo Babiš.

Newsletter