Uzbecká vláda potvrdila prezidentovu smrt

Uzbecká vláda dnes potvrdila, že zemřel osmasedmdesátiletý prezident Islam Karimov, který zemi vládl déle než čtvrt století. O vládním komuniké informovala agentura Interfax. Karimov o víkendu utrpěl mozkovou mrtvici amédia od pondělka spekulovala, že je po smrti, úřady však mlčely. Ještě před oficiálním potvrzením Karimovova úmrtí kondoloval uzbeckým představitelům turecký premiér a objevily se i zprávy o účasti zahraničních delegací na sobotním pohřbu v Samarkandu.

Nejlidnatější postsovětská země ve Střední Asii se tak po čtvrtstoletí vlády autokratického prezidenta chystá na první předání moci od získání nezávislosti.

Osmasedmdesátiletý Karimov utrpěl minulý týden krvácení do mozku a nyní leží na jednotce intenzivní péče. Podle dnešního vyjádření jeho kabinetu se situace za posledních 24 hodin výrazně zhoršila. „Lékaři hodnotí (jeho stav) jako kritický,“ uvedla uzbecká vláda ve stručném prohlášení v oficiálním deníku Narodnoje slovo. Stejné vyjádření citovala i ruská agentura RIA.

Kolem prezidentovy osoby se celý týden objevují nepotvrzené informace. Tamní agentura Fergana již v pondělí uvedla, že Karimov zemřel, což úřady ani Karimovova dcera nepotvrdily. Nicméně agentura Reuters dnes s odvoláním na tři diplomatické zdroje uvedla, že prezident zemřel. Ani tato zpráva dosud nebyla oficiálně potvrzena.

Turecký premiér Binali Yildirim během dnešního jednání vlády vyjádřil soustrast s úmrtím vůdce spřátelené země. „Uzbecký prezident Islam Karimov odešel. Kéž jej provází boží milost a požehnání, Turecko sdílí bolest a žal uzbeckého lidu,“ řekl podle televizních záběrů ze schůze vlády.

Uzbecké úřady mezitím zakázaly imámům, tedy muslimským duchovním, zmiňovat Karimova během pátečních modliteb v mešitách, uvedla agentura Fergana s odvoláním na zdroje z okolí hlavního muftího země. Zákaz byl prý vydán ústně. V mešitách bylo podle věřících dnes mnohem více policistů než v jiný pátek a také bezpečnostní prohlídky byly důkladnější. „Mulla ani jednou nezmínil vedení státu, včetně Islama Karimova,“ citovala Fergana nejmenovaného muslima.

Fergana už v pondělí oznámila, že uzbecký prezident skonal. Ve čtvrtek pak upřesnila, že v pondělí nastala klinická smrt a prezident je od té doby napojený na přístroje. Týž den pozdě večer napsala, že v prezidentově rodném Samarkandu jsou už v plném běhu přípravy na pohřeb. Podle informací agentury z nejmenovaného zdroje bude skon Karimova oficiálně oznámen během dneška a v sobotu se uskuteční pohřeb.

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Sám se stylizoval do role ochránce stability v zemi, sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu.

O tom, kdo bude jeho nástupcem, se patrně zatím vedou zákulisní jednání. Hlavními hráči jsou Karimovova rodina, vládní špičky a představitelé bezpečnostních složek.

Newsletter