Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

V Berlíně nejspíš vyhrála SPD, CDU je druhá, AfD pátá

Zemské volby v Berlíně podle zpřesněných odhadů veřejnoprávní televize ZDF vyhrála sociální demokracie (SPD) s 22,4 procenta hlasů. Koaliční Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové skončila s 18 procenty druhá, Alternativa pro Německo (AfD) je s 12,9 procenta pátá. Dosavadní koalice SPD a CDU každopádně po dnešních volbách pokračovat nebude, na to jí hlasy nestačí. Nahradit by ji měla levicová trojkoalice SPD, Zelených a Levice.

Právě Zelení a Levice se do berlínského zastupitelstva s odhadovanými 15,9, respektive 15,7 procenta hlasů dostanou s přehledem a skončí na třetím a čtvrtém místě. Na radnici je bude nejspíš následovat i Svobodná demokratická strana (FDP), která by se díky 6,2 procenta hlasů měla do zastupitelstva vrátit. Odejdou z něj naopak Piráti, kteří propadli a dostali podle odhadů jen kolem 1,5 procenta.

Pokud se odhady, do nichž jsou nyní započítány i průběžné výsledky, potvrdí, bude ve své funkci moci pokračovat současný primátor Michael Müller ze sociální demokracie. Očekává se, že novou koalici v německém hlavním městě, které je zároveň jednou ze 16 spolkových zemí, vytvoří se Zelenými a Levicí. Právě takovou si podle průzkumů Berlíňané přejí nejčastěji. Většinu se zhruba 89 křesly ve 149členném sboru by měla mít pohodlnou.

I když sociální a křesťanští demokraté, kteří vládnou i na spolkové úrovni, skončí na prvních dvou místech, příliš důvodů k radosti nemají. Pro CDU by bylo 18 procent zatím vůbec nejhorším výsledem v Berlíně a pokračováním neúspěšného trendu z letošních zemských voleb. Pro SPD by 22,4 procenta znamenalo vyrovnání dosud nejhoršího výsledku v německé metropoli. Obě strany oproti volbám v roce 2011 ztratí přes pět procent hlasů.

Výsledek hlasování může naopak slavit Levice, která by mohla posílit o zhruba čtyři procenta oproti minulým volbám, a FDP, jež by měla získat o zhruba 4,5 procenta více. U postkomunistické Levice je zajímavé, že dodnes boduje výrazně více u voličů z bývalého východního Berlína.

U těch se dařilo také Alternativě pro Německo, která do berlínského zastupitelstva vstoupí vůbec poprvé, a bude tak mít zákonodárce už v deseti zemských sněmech nebo zastupitelstvech. Zároveň ale strana nezopakuje dva týdny starý úspěch z Meklenburska-Předního Pomořanska, kde v zemských volbách získala přes 20 procent hlasů a porazila i CDU.

Berlínské voliče, z nichž velká část si zakládá na otevřenosti města, protiimigrantská rétorika AfD tolik nezaujala. Průzkumy ukazují, že u nich větší roli hrála témata jako sociální spravedlnost, zaměstnanost nebo školství. Dosavadní koalici, za níž se Berlínu ekonomicky daří, potrestali voliči podle pozorovatelů především za nedobře fungující úřady nebo za selhání při rozsáhlých projektech jako je stavba nového letiště.

Newsletter