V Brazílii tisíce demonstrovaly proti současné i předchozí vládě

Tisíce lidí protestovaly v neděli v řadě brazilských měst proti současné vládě, na jiných demonstracích v neděli zas tisíce lidí volaly po definitivním sesazení dočasně odstavené prezidentky Dilmy Rousseffové. Informovala o tom agentura EFE. Do ulic vyšly tisíce lidí i v Riu de Janeiro, kde v pátek začínají letní olympijské hry.

„Pryč s Dilmou“ či „Vězení pro Lulu“ stálo na transparentech, které nesli demonstranti za zvuků národní hymny a tónů samby na pláž Copacabana v Riu. Podle odhadu zpravodaje AFP se protestujících na pláži Copacabana shromáždilo na čtyři tisíce.

Právě v neděli bylo oznámeno, že poslední fáze procesu sesazení Rousseffové začne 29. srpna. Dočasně odvolanou prezidentku čeká hlasování senátorů o definitivním zbavení nejvyššího úřadu kvůli obvinění z manipulací s výsledky státního rozpočtu.

O víkendu rovněž média přinesla zprávu, že exprezident Luiz Inácio Lula da Silva se bude před soudem zodpovídat z bránění spravedlnosti v korupčním skandálu kolem ropné společnosti Petrobras. Tato kauza již přes rok hýbe brazilskou politickou scénou a týká se desítek politiků různých stran. Na 90 osob, většinou podnikatelů či manažerů, už bylo v kauze odsouzeno.

Na 3000 lidí protestovalo v neděli proti Rousseffové a jejímu předchůdci v úřadě prezidenta Lulovi také v hlavním městě Brazílie. Hesla proti oběma, kdysi velmi populárním, státníkům vykřikovali demonstranti oblečení do zelenožlutých národních barev před sídlem parlamentu.

V několika brazilských státech demonstrovali lidé i proti současné vládě Michela Temera, který v polovině května dočasně nahradil Rousseffovou v čele země. Těmto demonstrantům se nelíbí mimo jiné seškrtání sociálních programů, které spustil před lety Lula a které pomohly milionům Brazilců dostat se z bídy.

Newsletter