V britských městech se demonstrovalo proti brexitu

Několik tisíc lidí dnes v Londýně a dalších britských městech protestovalo proti plánům na odchod země z Evropské unie. Protestující požadovali „přestávku“ v procesu vystupování z EU a udržení úzkých kulturních a hospodářských svazků s kontinentální Evropou. O odchodu země z EU rozhodlo referendum na konci června a vláda dává najevo, že s vystoupením nehodlá nijak spěchat.

„Pochody pro Evropu“ se vedle Londýna konaly v Birminghamu, Edinburghu a v několika dalších městech a účastnily se jich některé osobnosti politiky a kultury, uvedla agentura AP. V Londýně demonstranti pochodovali centrem města k parlamentu, kde se má v pondělí konat debata o tom, zda se mají pořádat další referenda o EU.

Britská premiérka Theresa Mayová tento týden opět vyloučila, že by Spojené království uspořádalo nové hlasování o vztahu k EU. Zároveň odmítla možnost, že by země nakonec díky nějakému záložnímu plánu zůstala členem bloku. „Brexit znamená brexit,“ zopakovala Mayová na středečním zasedání vlády, kde také ministry vybídla, aby začali pracovat na svých plánech pro „brexit“.

Mayová dala už dříve najevo, že Británie do konce letošního roku neaktivuje článek 50 lisabonské smlouvy, který se týká vystoupení z EU. To znamená, že oficiální výstupové rozhovory s Bruselem začnou nejdříve počátkem příštího roku. Do té doby se Mayová chce věnovat přípravě vyjednávací strategie. Pro odchod se v referendu vyslovilo 52 procent zúčastněných voličů.

Newsletter