V Bruselu budou pokračovat jednání o smlouvě CETA, summit nejistý

V Bruselu by mělo dnes pokračovat jednání belgických regionů o obchodní smlouvě Evropské unie s Kanadou. Středeční diskuse o smlouvě CETA skončila v noci na dnešek bez výsledku, její účastníci ale dali najevo, že dohoda je blízko. Dnešní jednání by mělo začít v 10:00 hodin SELČ.

Belgická vláda smlouvu CETA podporuje, nemůže ji však podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů země. Frankofonní valonský region dal najevo svůj nesouhlas minulý týden. Belgický ministr zahraničí Didier Reynders ve středu agentuře Belga řekl, že „konečné stanovisko belgických regionů lze očekávat ve čtvrtek“.

Vleklé jednání ohrožuje summit EU-Kanada, který byl plánován na dnešek. Na summitu měla být šest let vyjednávaná obchodní dohoda podepsána. Kanadská strana už dala najevo, že bez podpisu dokumentu, se kterým souhlasí všechny ostatní země unie, nemá konání schůzky velký smysl.

Úřad kanadského premiéra oznámil, že Justin Trudeau dnes v noci do Bruselu neodcestoval.

Na 11:00 hodin je dnes naplánována konference velvyslanců členských států EU. Ministr Reynders nevyloučil, že na toto jednání by Belgie mohla přijít už s konečným stanoviskem.

Newsletter