V Česku začaly krajské volby, spojené jsou se senátními

V Česku dnes ve 14:00 začaly krajské volby. Pozice hejtmanů v nich obhajuje hlavně ČSSD. Na třetině území jsou spojeny s prvním kolem volby senátorů, v nichž sociální demokraté usilují o udržení vůdčí pozice v horní komoře. Výsledky voleb pak navíc napoví stranám, jak si u voličů stojí před sněmovními volbami v příštím roce.

O místa 675 krajských zastupitelů aktuálně usiluje podle volebního webu celkem 11.808 kandidátů. Na jedno místo v regionálním parlamentu tak připadá více než 17 uchazečů. V souboji o 27 senátorských křesel zůstalo 233 adeptů, tedy téměř devět kandidátů na jedno místo.

Hlasovat bude možné dnes do 22:00. Mezi první voliče budou tradičně patřit politici. Chybět mezi nimi ale bude po přestěhování ze Slavkova u Brna do pražských Stodůlek premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

V sobotu budou volební místnosti otevřeny od 08:00 do 14:00. Poté volební komise začnou hlasy sčítat. Výsledky se budou zobrazovat na volebním webu. Hlavní by mohly být podle zkušeností z minulých regionálních voleb známy do sobotního večera.

Newsletter