V českých hotelech se za 3Q ubytovalo nejvíc turistů od roku 2000

Obliba České republiky mezi zahraničními turisty je na vzestupu. Z dat Českého statistického úřadu, který sleduje počet ubytovaných hostů vyplývá, že za prvních devět měsíců roku 2017 do Česka zavítalo o 9,7 % turistů více než v roce 2016. Od počátku roku do konce září se ubytovalo v českých hotelech 15,85 miliónů turistů, jde o nejvyšší číslo od roku 2000.  

Obecným trendem je, že lidé na dovolené utrácejí více peněz, ať už za ubytovací služby, restaurace, vstupy na památky. Zahraniční návštěvníci nakupují samozřejmě i dárkové předměty a také módu, hodinky, šperky a české sklo, které je mezi turisty stále oblíbené. Cestovní ruch se tak stává významnějším příjmem pro českou ekonomiku.

Turisté vnímají Českou republiku jako bezpečnou zemi. Například pro Asiaty, jejichž nárůst představují především turisté z Číny a Jižní Koreji, je tento faktor mimořádně důležitý. Dalším faktorem, který vede k rostoucímu zájmu o ČR ze strany čínských turistů, je zavedení přímé linky mezi Prahou a Pekingem od podzimu 2015 a od listopadu tohoto roku nás čeká nárůst dalších přímých letů z Prahy do Šanghaje od letecké společnosti China Eastern Airlines. Pro řadu Číňanů je dovolená u nás již druhým výletem do Evropy. Číňané chtějí poznávat i jinou část Evropy, než tradiční destinace, jako jsou Londýn nebo Paříž. Do Evropy se tak vrací a jako další destinaci si volí např. Českou republiku, kterou běžně spojí také s návštěvou Rakouska (Vídeň), Maďarska (Budapešť) nebo Německa (Berlín, Frankurt, Mnichov a Hamburg). Jen Číňanů přijelo za prvních 9 měsíců do ČR o 44 % více a Korejců o 31 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku.  

 „Zaznamenali jsem nárůst především turistů z Jižní Koreji, kteří sem jezdí převážně ve skupinách a ruských turistů, kteří se po propadu v roce 2016 opět vrací do ČR,“ komentuje situaci Gorjan Lazarov, ředitel největšího tuzemského hotelového řetězce OREA Hotels & Resorts.

Příliv turistů a jejich útraty v cílové zemi kromě bezpečnosti a úrovni turistických služeb ovlivňují také kurzové výkyvy měn. Nejmarkantnější je to u turistů z Ruska, kde se výrazně projevuje vliv kolísavého kurzu rublu zejména v útratách na místě. Vliv má ale kurz čínského jüanu k dolaru.

„Do budoucna lze očekávat také vzestup počtu turistů z Indie a Blízkého Východu, odkud přibývá leteckých spojení. Pro hotelového podnikání je to důvod k optimizmu,“ dodává Gorjan Lazarov.

Z hlediska cestovního ruchu v České republice lze sledovat trend kopírující celoevropskou strukturu návštěv zahraničních hostů. Zatímco Praha je často po Londýnu a Paříži druhá navštívená evropská destinace, tak regiony jsou hned po Praze druhou volbou. Nárůst počtu turistů v Praze byl prvních devět měsíců 7 %, v mnoha regionech nárůst počtu ubytovaných cizinců překročil nebo se přiblížil k 20 %. Nejlépe tak na tom byly kraje Středočeský (21 %), Karlovarský (19 %), Liberecký, Olomoucký a kraj Vysočina (18 %) a  Jihočeský (17 %).  

Zatímco do Prahy přijíždí tradičně nejvíce Němců, v karlovarském kraji jsou to hlavně Němci a Rusové, ale objevují ho nově i Číňani, kterých již letos zavítalo do karlovarského regionu přes 30 000 a v loni za celý rok to bylo 26 000. U libereckého kraje jsou to Němci, Poláci, Slováci a Nizozemci, kteří sem jezdí převážně lyžovat, pro Holanďany je to přiměřená kvalita za rozumnou cenu. Jihomoravský kraj je oblíbenou destinací turistů z Německa, Polska a Slovenska, ale i Velké Británie, Itálie a překvapivě i Litvy. Turisty se kromě malebné krajiny a památek láká především moravské víno, které se za poslední roky stalo pojmem už i v zahraničí. Jižní Čechy jsou pak zajímavé pro turisty z Asie (Čína, Tchaj-van a Jižní Korea). V roce 2016 navštívilo jižní Čechy 63 tis. turistů z Číny, což je 2x více než v roce 2014. 

Roste i zájem ze strany domácích klientů o tuzemskou dovolenou. V roce 2017 v prvních 9 měsících strávilo dovolenou v ČR o 9,4 % více Čechů než v roce 2016. Roli samozřejmě hraje také bezpečnost, ale i nabaženost dostupným zahraničím. „U českých turistů pozorujeme zajímavý trend. Ještě před cca 10 lety bývala dovolená v České republice volbou spíše rozpočtu. Nárůst životní úrovně díky prosperující ekonomice by tedy měl Čechy spíše povzbuzovat k nákladnějšímu zahraničnímu cestování. V naší hotelové síti však sledujeme vývoj přesně opačný. Češi si dopřávají komfort a špičkové služby, na jaké jsou zvyklí ze zahraničních destinací, ale užívají si je stále častěji doma, tedy v České republice,“ komentoval proměny turistických zvyklostí Čechů Gorjan Lazarov. A kam jezdí Češi nejčastěji? Češi mají v oblibě teplo jižní Moravy, samozřejmě si nenechají ujít návštěvu hlavního města, které láká svým nezapomenutelným kouzlem. Další lákadlo pro rodinou dovolenou je v jižních Čechách a Královehradeckém kraji, kam jezdí především Češi za aktivní dovolenou.

„Čeští turisté jsou národností č.1 pro největší tuzemský hotelový řetězec OREA Hotels & Resorts. Celkově jsme zaznamenali 16 % nárůst, v regionech mimo Prahu je to ale více, v Brně 27 %, v Krkonoších 18 %, na Šumavě 16 %,“ potvrzuje Gorjan Lazarov, ředitel OREA Hotels & Resorts.

Lze předpokládat, že nastolené trendy budou pokračovat i ke konci roku, důvěra jak domácích, tak zahraničních turistů v Českou republiku nadále poroste, což bude přispívat ke zlepšování služeb v oblasti cestovního ruchu.

Newsletter