Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

V City by prý mohly být ohroženy desetitisíce pracovních míst

Po vítězství brexitu ve čtvrtečním referendu jsou v londýnském finančním středisku City ohroženy desetitisíce pracovních míst, napsal dnes londýnský večerník London Evening Standard, který se stejně jako další britská média zabývá důsledky referenda pro klíčové odvětví britské ekonomiky.

Rozhodnutí opustit EU je historické a City bude jedním ze sektorů, které jím budou hluboce zasaženy, napsal ekonomický deník Financial Times. Připomněl, že preference finančního střediska nebyly žádným tajemstvím – v naprosté většině bylo pro setrvání v unii.

Ještě před hlasováním několik bank varovalo, že brexit oslabí důvody pro to, aby měly v Londýně tolik zaměstnanců. Americká banka JPMorgan uvedla, že by mohla v Británii zrušit až 4000 míst, zatímco britská HSBC zvažovala přesun 1000 míst do pařížské odbočky. I představitelé dalších firem v soukromí uváděli, že přesunou místa na kontinent.

Zahraniční banky využívají Británii jako základnu pro přístup na evropský trh, zaměstnávají v City asi 115.000 lidí a kvůli brexitu důkladně zváží své operace v Británii, řekl London Evening Standard Simon Hunt ze společnost PwC. Narážel na pravidla Evropské unie, která umožňují bankám a dalším finančním firmám poskytovat služby z jedné unijní země zákazníkům ve zbývajících 27, aniž by tam musely otvírat pobočky.

Britské pobočky amerických, japonských a švýcarských bank tak mohou obchodovat z Londýna po celé Evropě, což je jeden z klíčových důvodů, proč se stal Londýn finančním hlavním městem EU, napsal týdeník The Economist.

Pokud tento systém nebude v rámci jednání o vystoupení Británie potvrzen, tak po dvou letech přestane pro Londýn platit. Podle týdeníku je možné si představit dohodu, ale francouzští a němečtí politici by o tom mohli velice tvrdě vyjednávat, napsal The Economist s tím, že žádný nečlen EU nyní taková privilegia nemá.

Podle London Evening Standard banky posílaly svým zaměstnancům ráno vzkazy a svolávaly porady, aby zaměstnance uklidnily. Strachují se hlavně zaměstnanci na nižších pozicích, řekl listu nejmenovaný americký investiční bankéř. „Řeknu jim, aby se zaměřili na práci a počkali, až otřesy pominou, ale skutečnost je mnohem, mnohem drsnější. Bude se hodně propouštět.“

V celé Británii pracuje ve finančním sektoru 1,1 milionu lidí, z toho 360.000 v City. Z nich je 78 procent „domácích“ a 11 procent ze zemí Evropské unie, především z Irska, Itálie a Francie.

FT spekulují, která města by mohla přetáhnout Londýnu zaměstnance. Většina bank odmítá Paříž a problematický je i Frankfurt nad Mohanem. Se 700.000 obyvateli je považován za provinční město a u personálu bank není populární. Dublin je anglicky mluvící město a je výhodné z hlediska daní, ale je to relativní „zapadákov“, poznamenaly FT.

Nejpravděpodobnějším výsledkem je prý varianta, že zahraniční banky s velkým zastoupením v Londýně rozptýlí část zaměstnanců do unijních zemí, kde již nyní mají odbočky. To by rozdrobilo finanční sektor v Evropě a mohlo by to oslabit jeho konkurenceschopnost ve světě. A City bude skoro jistě méně mezinárodním místem, než je dnes – v závislosti na dohodě mezi EU a odcházející Británií, uvedly FT.

Newsletter