V ČR využívá cloud nadprůměrných 44 procent firem

V České republice využívá tzv. cloud, tedy vzdálená internetová úložiště a aplikace běžící na internetu, 44 procent velkých firem nad 150 zaměstnanců. Je to o devět procentních bodů více, než je středoevropský průměr. Vyplývá to z průzkumu výrobce mikroprocesorů Intel.

Z hlediska struktury cloudových služeb ve střední Evropě nejvíce převládají služby privátního cloudu, kdy je cloudová infrastruktura spravována výhradně pro jednotlivou organizaci. Tuto formu preferuje 53 procent firem, veřejné cloudy využívá 19 procent podniků a zbytek volí kombinaci obou, tzv. hybridní cloudy.

„České firmy ve srovnání se středoevropskou konkurencí z průzkumu vycházejí jako nadstandardní uživatelé služeb hybridního a soukromého cloudu, které využívá 36 procent, respektive 23 procent firem, což je zejména u hybridního cloudu významně více než je středoevropský průměr,“ uvedl obchodní manažer Intelu pro Českou a Slovenskou republiku Petr Ulvr.

Hybridní prostředí se bude podle obchodního ředitele Českých Radiokomunikací Petra Sichrovského uplatňovat stále více. „Existují případy, pro které jsou služby veřejného cloudu, ať už díky operační flexibilitě nebo cenovým podmínkám, více než vhodné. Na druhou stranu stejně tak nemůžeme očekávat, že by například kritické systémy bank a pojišťoven takové služby využívaly,“ podotkl.

Průzkum společnosti Intel se uskutečnil mezi 250 firmami v České republice, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku při příležitosti uvedení další generace procesorů Intel Xeon E7.

Loňský průzkum Českých Radiokomunikací zjistil, že cloud využívá více než 40 procent z oslovených společností v ČR a dalších 21 procent o přechodu do cloudu uvažuje.

Newsletter