V ČR vznikne první equity crowdfundingová platforma Fundlift

V Česku bude 31. května spuštěna historicky první platforma zaměřená na equity crowdfunding s názvem Fundlift, za jejímž vznikem stojí finanční skupina Roklen a investiční skupina Rockaway. Co podobné, nové finanční technologie znamenají pro českou start-upovou scénu a české hospodářství?

Spolu s čím dál širším využíváním informačních technologií, začínají vznikat i nové, inovativní způsoby získávání kapitálu. Jedním z nich je i equity crowdfunding, který funguje tak, že společnosti emitují cenné papíry nebo obchodní podíly, které jsou následně kupovány ze strany investorů z řad široké veřejnosti. Princip je tedy v zásadě podobný klasické prvotní nabídce akcií, ovšem s tím rozdílem, že zde může hned v počáteční fázi do společnosti investovat prakticky kdokoliv.   

To je obrovskou výhodou nejen pro samotné projekty, které si tím pádem budou moci vybírat z více druhů financování a pravděpodobně získají více kapitálu, ale i pro investory, kterým se tak otevírají dříve nevídané možnosti investovat do nových, inovativních firem s globálními ambicemi a obrovským potenciálem růstu.

Fundlift spouštíme již 31. května 2016!

Technologie equity crowdfundingu odstraňuje dříve nepřekonatelný problém bariéry mezi drobnými investory a novými, start-upovými projekty. Před jeho vznikem měli možnost do start-upů investovat pouze fondy venture kapitálu nebo případně bohatí jednotlivci. Equity crowdfunding tuto bariéru stírá do té míry, že do nových projektů může investovat doslova kdokoliv.

Mezera ve financování vždy do určité míry bránila rozvoji mnohdy nadějných projektů nejen v České republice, ale na celém světě. Skupiny Roklen a Rockaway stojící za projektem Fundlift chtějí tento tržní prostor vyplnit a poskytnout společnostem i investorům příležitost zapojit se do finanční revoluce.

Obě skupiny mají bohaté zkušenosti s investováním na kapitálových trzích a světem financí. Samotná emise je pak zajištěna skrze společnost Roklen, která je licencovaným obchodníkem s cennými papíry, podléhající regulaci ze strany České národní banky.

Tím, že bude financování ještě dostupnější a o podpoře společností nebude rozhodovat jen pár vyvolených jednotlivců a fondů, vznikne v České republice s velkou pravděpodobností ještě více úspěšných start-upových společností. To bude mít samozřejmě pozitivní vliv na české podnikatelské prostředí a hospodářství, které budou z rozvoje start-upového sektoru jednoznačně benefitovat.

Využívání podobných finančních novinek může České republice v delším časovém horizontu dopomoci k získání pověsti inovačního centra střední Evropy, které je široce vyhledáváno ze strany zahraničních investorů.

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

 

Newsletter