Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu. Ty sílí, včetně koruny, která se obchoduje pod hranicí 26,15 za euro.

V Dukovanech se po pětiměsíční pauze vrací do provozu 1. blok

V Jaderné elektrárně Dukovany zahájili energetici dnes odpoledne práce na obnovení provozu prvního bloku, který nevyrábí elektřinu už pět měsíců. Odstaven byl loni 28. srpna. Odstávka původně naplánovaná na dva měsíce se protáhla kvůli kontrolám svarů. Blok by měl znovu začít dodávat elektřinu do sítě od příštího týdne. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech teď vyrábějí elektrický proud dva z jejích čtyř reaktorů.

V bloku číslo jedna odborníci během odstávky zkontrolovali zhruba 2100 svarů. Provedeny v něm byly i další práce, včetně výměny pětiny jaderného paliva na čerstvé. „Proběhla úspěšná kontrola stavu tlakové nádoby, byly dokončeny investiční akce plynoucí ze zátěžových testů,“ doplnil mluvčí výčet provedených akcí.

U prvního dukovanského bloku firma ČEZ také potřebuje do konce března získat povolení pro jeho další provoz. Stávající desetileté povolení pro tento blok mělo končit loni 31. prosince, ale Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) ho na žádost energetické firmy prodloužil o tři měsíce.

Newsletter