Člen bankovní rady ČNB Nidetzký je přesvědčen o růstu sazeb se signálem netolerování vyšší inflace, jeho kolega Benda vidí jako první příležitost ke zvýšení červen, guvernér Rusnok počítá se zvýšením kolem poloviny roku Koruna na komentáře v podstatě nereaguje a obchoduje se dále kolem 25,45 za euro.

V Dukovanech skončila odstávka čtvrtého bloku, trvala 99 dní

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka čtvrtého výrobního bloku, trvala 99 dní. Najíždění bloku muselo být minulý týden přerušeno kvůli závadě na řídicí skříni pojišťovacího ventilu parogenerátoru. Výkon v bloku nyní zvyšovali energetici od pátku. První turbína k němu byla připojena dnes v 02:40, druhá pak ve 12:56, uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

„Od dnešního dne jsou tedy v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků,“ řekl mluvčí. Od 22. dubna vyráběly v Dukovanech elektřinu pouze dva bloky. Mimo provoz nadále zůstává třetí blok elektrárny. Odstaven bude až do 19. října, a to kvůli rozšířeným kontrolám svarů.

Čtvrtý dukovanský blok byl odpojen 5. února. Odstávka byla delší kvůli tomu, že v tomto bloku odborníci kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a kromě běžných prohlídek a modernizace zařízení také kontrolovali svary. Blok chtěli původně spustit minulý pátek, práce se zdržely kvůli opravám.

Nejprve pracovníci ve čtvrtém bloku spravovali netěsnost na armatuře v sekundárním okruhu zjištěnou při tlakových zkouškách. Minulou neděli našli další závadu při zkoušce nové řídicí skříně pojišťovacího ventilu parogenerátoru, která byla během odstávky instalována náhradou za starší zařízení. „Účelem tlakových, těsnostních a funkčních zkoušek, které se standardně provádí při najíždění bloku po odstávce, je ověření stavu technického zařízení po demontáži a provedené údržbě,“ podotkl mluvčí.

Kontroly svarů se dělají v dukovanských blocích od loňska proto, že se ukázalo, že v dokumentaci elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Ve středu firma ČEZ oznámila, že prověrky svarů u druhého a třetího bloku ještě rozšíří, což zdůvodnila přípravami na další dlouhodobý provoz Dukovan. Letošní odstávky kvůli tomu budou delší o měsíce.

Již probíhající odstávka třetího bloku měla původně skončit v červenci, nyní firma počítá s jeho zprovozněním 19. října. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku.

V důsledku odstávek se loni roční výroba elektřiny Jaderné elektrárny Dukovany snížila o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Skupina ČEZ kvůli tomu přišla o 2,5 miliardy korun.

Newsletter