V EP neprošel pokus poslat CETA k Evropskému soudnímu dvoru

Skupině 89 europoslanců se dnes nepodařilo prosadit návrh, aby se Evropský soudní dvůr zabýval slučitelností smlouvy o volném obchodu mezi EU a Kanadou (CETA) s unijním právem. Dohoda odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou.

„Panuje právní nejistota ve věci toho, zda je navrhovaná dohoda slučitelná s (právem EU),“ uvedla v návrhu usnesení skupina poslanců, převážně z levicových frakcí a pravicového euroskeptického uskupení Evropa svobody a přímé demokracie. Z českých europoslanců usnesení podpořila Kateřina Konečná (KSČM).

Smlouvu CETA podepsali kanadský premiér Justin Trudeau a představitelé EU na konci října. Podle kritiků smlouva mimo jiné posílí nadnárodní společnosti na úkor jednotlivých vlád. Platit by měla začít během příštího roku.

„Takový postup je pro mě naprosto nepředstavitelný, hlasovala jsem proti a jsem ráda, že rezoluce přijata nebyla,“ uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO). „Průtahy od samého začátku schvalovacího procesu, včetně zcela zbytečného valonského intermezza, staví EU do pozice nedůvěryhodného partnera na hřišti světového obchodu,“ dodala s odkazem na složitá jednání ve frankofonních regionech Belgie.

Předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda v rozhovoru s ČTK již v úterý připomněl, že právní služba parlamentu už vydala na smlouvu CETA kladný posudek a iniciativu oponentů smlouvy označil za poněkud zbytečnou.

Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny v přepočtu až o 324 miliard korun ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Newsletter