Dolar je v zisku proti euru i v dolarovém indexu. Americké výnosy se posunuly výše, 10letý dluhopis se obchoduje nad 1,6 %. Hlavní událostí je americká inflace, konsensus trhu čeká zrychlení z 2,6 % na 3,6 % y/y, některé predikce pracují s více než 4 %. Riziko nad konsensus vyšší inflace je rizikem vyšších US výnosů. To by mohlo dostat pod tlak rizikové měny, včetně koruny obchodující se těsně nad 25,50 za euro.

V Evropě se dařilo zejména energetickým titulům. E.ON či RWE +3 %

Evropské akcie v úterý rostly díky mírnému mezičtvrtletnímu růstu největší ekonomiky eurozóny. DAX v reakci na potvrzení růstu hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí v Německu vzrostl o 0,68 %. Výkonný člen představenstva ECB Benoît Coeuré řekl pro agenturu Bloomberg, že centrální banka projedná další stimulační opatření na svém zasedání v prosinci. DAX i ostatní indexy tak stále reagují i na proslov prezidenta ECB Maria Draghiho, který naznačil, že centrální banka je nastavena na rozšíření aktiv programu nákupu dluhopisu. Díky lepším datům rostl i španělský Madrid SE +0,46 %, francouzský CAC 40 +0,08 % a italský FTSE MIB +0,24 %, britský FTSE zakončil na nule.

Z jednotlivých aktiv se dařilo akciím E.ON, které vzrostly přes tři procenta a RWE +2,96 %, dalším z růstových titulů dnes byla Deutsche Bank +1,7 %.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v úterý však varovala, že eurozóna potřebuje nutně odvrátit hrozbu deflace, a že slabá důvěra v eurozóně je jedním z rizik, kterým čelí globální ekonomika. ECB pravděpodobně plnohodnotně zasáhne prostřednictvím kvantitativního uvolňování, ale kdy zůstává otázkou, řekl analytic Hantec, Richard Perry. Němci a Rakušané se stavějí, jelikož jim v poslední době přišla dobrá data. Rozhodnutí o zahájení QE by pravděpodobně podle Perryho nemělo padnout až příští rok.

Newsletter