V hotelu v Mogadišu nejméně 15 mrtvých; útok islamistů pokračuje

Nejméně 15 lidí, včetně dvou poslanců, zabili islamisté, kteří ve středu zaútočili na hotel Ambassador v centru somálské metropole Mogadišo. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury DPA nejméně 50 dalších osob utrpělo zranění. Nejprve sebevražedný atentátník podle policie narazil autem s výbušninami do hlavního vchodu a poté skupinka ozbrojenců začala v hotelu střílet a brát rukojmí. Útok podle policie neskončil a z místa je slyšet sporadická střelba.

„Uvnitř budovy jsou stále zabarikádováni nejméně dva střelci,“ řekl večer agentuře AP představitel policie. V hotelu, který tradičně navštěvují místní zákonodárci, vládní činitelé a podnikatelé, útočníci vzali množství rukojmích. Policie se obává, že počet obětí se ještě zvýší.

K útoku se již přihlásila radikální skupina Šabáb. Tyto islamistické milice, napojené na teroristickou síť Al-Káida, usilují léta o svržení prozápadní vlády v Mogadišu a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. V roce 2011 se vojákům vyslaným Africkou unií podařilo Šabáb vytlačit z hlavního města a později i z většiny jižního a středního Somálska, jež předtím skupina ovládala. Islamisté ale dál útočí především v Mogadišu a jeho okolí.

Newsletter