V huti ArcelorMittal Ostrava začal fungovat kotel za 1,8 miliardy

V areálu hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) začal fungovat takzvaný fluidní kotel K14 za 1,8 miliardy korun. Jde o největší investici v huti od 90. let minulého století, která v podniku nahradila čtyři nejstarší uhelné kotle. Huť díky němu uspoří uhlí i sníží emise. Technologii postavil finský dodavatel Valmet, kotel patří energetické společnosti TAMEH Czech, která je součástí společného podniku skupin ArcelorMittal a Tauron. Novinářům to dnes řekli zástupci firmy.

Kotel na černé uhlí je vysoký 54 metrů. Nestojí na zemi, ale je zavěšen na ocelové konstrukci o hmotnosti přes 1200 tun. Tlakové části kotle jsou rovněž ocelové a váží dalších 1000 tun.

„Pára, kterou tento kotel vyrábí, se používá především pro výrobu dmýchaného vzduchu pro vysoké pece, dále pro výrobu stlačeného vzduchu, tepla. Teplo používáme pro vytápění vlastní huti, část dodáváme firmě Veolia pro vytápění města a ze zbývající páry vyrábíme elektrickou energii,“ řekl ředitel TAMEH Czech Petr Baranek. Roční spotřebu elektřiny huti pokryje závod zhruba ze dvou třetin, zbytek podnik nakupuje ze sítě.

Fluidní kotel umožňuje rovnoměrné hoření paliva v celém objemu. Výsledkem je dokonalejší vyhoření paliva při nižších teplotách spalování a současně omezení tvorby škodlivých spalin. „Kotel plně nahradí stávající zařízení a zároveň sníží emise plynů i prachu,“ řekl Baranek.

Zatím je kotel ve zkušebním provozu. Jeho garantovaná účinnost přesahuje 92 procent, což je o tři procenta více než u starých kotlů. „Z hlediska emisí oxidu uhličitého to představuje snížení emisí zhruba o 60.000 tun skleníkových plynů za rok,“ řekl Baranek. Celkové emise teplárny jsou 2,1 milionu tun ročně.

Kotel sníží také emise oxidů síry o 1000 tun a emise dusíku o 700 tun ročně. Společnost TAMEH Czech získala na projekt dotaci ve formě 4,3 milionu kusů povolenek oxidu uhličitého zdarma. Na výstavbě kotle se podílely také místní firmy Gascontrol, Ridera, RPS a další.

TAMEH Czech (dřívější ArcelorMittal Energy Ostrava) je součástí česko-polského společného podniku TAMEH Holding (Tauron ArcelorMittal Energy Holding), který spojuje polskou energetickou skupinu Tauron a skupinu ArcelorMittal. Obě společnosti, které se zabývají energetickými aktivitami na polské i české straně, mají ve společném podniku po 50 procentech akcií. Za ostravskou huť se do společného podniku vyčlenil bývalý energetický závod huti ArcelorMittal Ostrava. Veškerá energie, kterou závod vyrobí, se využívá přímo v ostravské huti, kromě toho v topné sezoně vyrábí energetika teplo také pro obyvatele obvodu Ostrava-Jih. TAMEH Czech má 345 zaměstnanců.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ročně více než dva miliony tun oceli. Své výrobky vyváží do více než 40 zemí. Podnik má i s dceřinými společnostmi přes 7200 zaměstnanců. Patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.

Newsletter