V Istanbulu zadrželi 11 radikálů napojených na islamisty

V Istanbulu bylo dnes v souvislosti s úterním útokem na letišti zadrženo 11 zahraničních radikálů podezřelých z napojení na Islámský stát (IS). Informoval o tom turecký deník Habertürk. Operaci proti islamistické buňce provedla brzy ráno protiteroristická jednotka. Zadržení měli údajně vazby na tři sebevražedné útočníky, kteří útok na Atatürkově letišti spáchali.

Mezi 11 zatčenými jsou i osoby ruské státní příslušnosti, které ve městě přebývaly. Celkový počet zadržených v souvislosti s útokem se tak zvýšil na 24, poznamenal deník Hürriyet. Celkem 13 lidí, z nich byli čtyři cizinci, bylo v Istanbulu zadrženo již ve čtvrtek. Tehdy se operace uskutečnila na šestnácti různých místech v několika čtvrtích.

Úterní sebevražedný útok na istanbulské letiště provedli zřejmě tři cizinci, kolem jejichž původu nicméně panují nejasnosti. Podle turecké agentury Anadolu, která se odvolává na zdroj z prokuratury, byli atentátníci občané Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Ruska, přičemž Rus pocházel z Dagestánu na severním Kavkazu. Kyrgyzské ministerstvo zahraničí ale dnes uvedlo, že dva sebevražední útočníci měli ruské pasy.

Počet obětí vzrostl na 44, při útocích zemřeli i tři útočníci. Z asi 238 zraněných jich je 94 stále v nemocnicích. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, turecká vláda ale podezírá Islámský stát.

Podle provládního tureckého deníku Yeni Safak měl ruské občanství i organizátor útoku, za něhož list označuje Čečence Ahmada Čatajeva. Podle agentury Reuters je tento muž na sankčním seznamu OSN jako jeden z vůdců IS, který má v rámci hnutí na starost výcvik rusky hovořících bojovníků a po kterém pátrají i ruské úřady.

Švédské úřady dnes oznámily, že byl Čatajev v roce 2008 odsouzen za pašování zbraní. Čatajeva jako organizátora útoků označila kromě tureckých i švédská média a potvrdil to i americký republikánský kongresman Michael McCaul, který je členem výboru pro vnitřní bezpečnost.

Jak uvedl soud ve švédském přístavním městě Ystad, Čečenec byl odsouzen na 16 měsíců za to, že v březnu 2008 propašoval do Švédska automatickou zbraň, dvě ruční střelné zbraně, munici a tlumiče. Podle soudních dokumentů, které má k dispozici agentura AP, Čatajev do Švédska přicestoval trajektem z Německa. On a dva jeho spolucestující v autě tvrdili, že jedou do Norska rybařit a setkat se s přáteli. Čečenec rovněž uvedl, že o zbraních schovaných v rezervě v kufru nevěděl. Z vězení ho pustili v lednu roku 2009.

Newsletter