V Itálii odsoudili předního člena vládní strany za daňové úniky

Italský soud dnes udělil tříletý trest vězení za daňové úniky Renatu Soruovi, šéfovi telekomunikační společnosti Tiscali a přednímu představiteli vládnoucí Demokratické strany (PD) premiéra Mattea Renziho. Informovala o tom agentura ANSA. Pro Renziho je zatím nepravomocné odsouzení Sorua velkou politickou nepříjemností, protože bývalý guvernér ostrova Sardinie patří k regionálním špičkám PD a levicovou stranu zastupuje i jako europoslanec.

Podle obžaloby se Soru prostřednictvím nelegálních finančních operací vyhnul placení daně ve výši zhruba 2,5 milionů eur (asi 68 milionů Kč). Zakladatel firmy Tiscali ale svou vinu odmítá a dal už najevo, že se proti dnešnímu verdiktu odvolá.

Premiér Renzi v poslední době musí poměrně často řešit poklesky členů své strany: koncem března rezignovala ministryně průmyslu Federica Guidiová, která čelí skandálu ohledně zneužití informací. Tento týden byl zatčen starosta severoitalského města Lodi, který byl obviněn z nezákonného ovlivňování veřejných tendrů.

Newsletter