V Japonsku při útoku muže s nožem přišlo o život 19 osob

Devatenáct osob přišlo o život při útoku muže ozbrojeného nožem v zařízení pro osoby se zdravotním postižením jihozápadně od Tokia. Dalších 25 osob bylo zraněno, z toho 20 vážně. Uvedli to zástupci hasičského sboru města Sagamihara, kde se útok uskutečnil. Útočníkem je podle policie bývalý zaměstnanec zařízení.

Podle místních médií personál zařízení ve městě Sagamihara zavolal na policii ve 2:30 ráno místního času a oznámil, že v objektu se pohybuje muž vyzbrojený nožem. Muž se policii později sám vzdal. Podle některých zdrojů přišel na policii a oznámil: „Udělal jsem to“. List Asahi Šimbun uvedl, že podezřelý říkal, že chce zbavit svět postižených.

Zatčeným je 26letý bývalý zaměstnanec zařízení. Motiv činu policie stále prošetřuje. V zařízení bylo v době činu asi 160 obyvatel.

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné. Podle počtu mrtvých bude zřejmě útok jedním z nejhorších v zemi za několik let, podle BBC dokonce od konce druhé světové války. V roce 2001 ubodal ve stejný den, jako byl dnešní útok, bývalý vrátný ve škole osm dětí. Muž trpěl duševní poruchou, napsaly agentury AP a Reuters.

Newsletter