V JE Temelín vyjížděli hasiči ke zkratu, bezpečnost ohrožena není

Hasiči z temelínské jaderné elektrárny vyjížděli v pondělí večer k závadě uvnitř elektrárny. Kouř vycházel ze zařízení u generátorového vypínače v nejaderné části 1. bloku. Příčinou byl podle předběžné zprávy elektrický zkrat. Bezpečnost ani výkon to neohrozilo, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Požár to podle mluvčího nebyl a k ochlazení zařízení stačil pouze minimax.

„Kouře si při pochůzce všiml jeden z pracovníků, který pomocí ručního hasicího přístroje zařízení ochladil. Během několika minut dorazili na místo hasiči elektrárny, kteří už pouze provedli kontrolu pomocí termovize,“ řekl ČTK Sviták. Že o požár nešlo, potvrdil podle něj i přivolaný vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Předběžnou příčinou byl elektrický zkrat v zařízení, které vyvíjí páru pro zvlhčování vzduchu ve sběracím zařízení generátoru. „Do potvrzení příčiny byly z preventivních důvodů odstaveny i zbývající tři parní vyvíječe,“ doplnil Sviták. Událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, tedy bez jakéhokoli vlivu na provoz a jadernou bezpečnost.

O situaci byl ale informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Protokolem z Melku předal informaci Rakousku. „V souladu s nastavenými pravidly dostalo Rakousko informaci také od nás,“ uvedl mluvčí. 

Newsletter