V Karviné se opět sejde předběžný věřitelský výbor OKD

V Karviné se dnes k jednání opět sejde prozatímní věřitelský výbor společnosti OKD, která je od května v úpadku. Bude se zabývat především aktuálními informacemi o ekonomické situaci těžební firmy. ČTK to řekl insolvenční správce Lee Louda. Problémům OKD bude věnována i tisková konference, na které dnes v Ostravě vystoupí vládní zmocněnec Jiří Cienciala a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Hovořit budou o dopadech insolvence OKD na dodavatelské firmy.

Prozatímní věřitelský výbor OKD má tři členy: český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport (AWT). Na prvním zasedání byl před dvěma týdny předsedou výboru zvolen zástupce ČSSZ.

Insolvenční návrh na sebe podala sama firma a uvedla v něm, že nejméně 650 věřitelům dluží přes 17 miliard korun, své závazky není schopna splácet a její majetek nedosahuje ani sedmi miliard korun. Své pohledávky u soudu dosud přihlásilo přes 300 věřitelů.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců a pracuje v ní asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Společnost NWR se kvůli podmínkám řešení úpadku OKD obrátila na Vrchní soud v Olomouci. Nelíbí se jí omezení výkonu jejích akcionářských práv, které podle předběžného opatření ostravského soudu mají podléhat předchozímu souhlasu věřitelského výboru OKD. Majitelé NWR jsou totiž podle soudu zároveň největšími věřiteli těžební firmy.

OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Jeho problémy se zabývá i vláda, řeší, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provozní výdaje, například na výplaty horníkům.

Newsletter