V krajích začala jednání stran, Zeman vidí za propadem ČSSD vedení

Po pátečních a sobotních volbách dnes v krajích začala vyjednávání stran. Někde už se rýsuje koalice, třeba v Olomouckém kraji se vítězné ANO dohodlo s ČSSD a hledají dalšího partnera, v Královéhradeckém kraji zatím vzniká koalice bez účasti vítězného ANO. Prezident Miloš Zeman uvedl, že důvod propadu ČSSD v krajských volbách musí být spíš na celostátní úrovni, podle šéfa strany Bohuslava Sobotky ale volby rozhodly osobnosti kandidátů a jejich pověst.

V Olomouckém kraji se zástupci ANO dohodli na spolupráci s ČSSD už v noci, v zastupitelstvu ale nemají potřebnou většinu. S nabídkou koaliční spolupráce proto oslovili ODS a Koalici pro Olomoucký kraj. Vyjednávací tým ODS dnes odešel z první schůzky s ANO a ČSSD bez uzavřené dohody. Koalice pro Olomoucký kraj složená z lidovců a Strany zelených by se měla k nabídce vyjádřit večer.

Spolupráci ANO s vítěznou ČSSD nevyloučili zástupci stran v Jihočeském kraji. K tomu, aby strany získaly nadpoloviční většinu, však také tam budou potřebovat dalšího partnera.

V Královéhradeckém kraji hrozí vítěznému hnutí ANO odchod do opozice, protože už v sobotu se na většinové koalici začali domlouvat zástupci ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostů a Východočechů a TOP 09. Dnes tamní ANO vydalo prohlášení, že by chtělo vytvořit vládu s dalšími dvěma stranami. Možné vytvoření koalice pěti stran označilo za podvod na voliče.

Vznik dvojkoalice preferuje ANO v Ústeckém kraji, o možné spolupráci dnes jeho zástupci jednali s druhou nejsilnější stranou, dosud vládnoucí KSČM. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nevyloučil to, že hejtmanem by mohl zůstat Oldřich Bubeníček (KSČM).

V Pardubickém kraji začnou tři strany, které ve volbách získaly nejvyšší počty hlasů, oficiálně vyjednávat o možné koalici v pondělí. Nejdříve se sejdou zástupci ČSSD a lidovecká Koalice pro Pardubický kraj (KPK), které spolu dosud spolupracovaly v krajské vládě, a poté si k jednání přizvou vítěze voleb ANO, řekl ČTK hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Ve středních Čechách by mohla vzniknout koalice ANO, Starostů a nezávislých (STAN) a TOP 09. Jejich zástupci se dohodli, že budou jednat exkluzivně v tomto formátu. ČSSD naproti tomu jednala s KSČM a chce s ní jít společně do dalších vyjednávání jako středolevý blok. ČSSD také uvedla, že je připravena jednat s hnutím STAN o podpoře předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové do funkce hejtmanky. Drábová ale trvá na tom, že bude řadovou zastupitelkou. Lídr středočeské kandidátky ODS Martin Kupka pak míní, že jsou stále všechny varianty otevřené a dovede si představit i vznik krajské vlády bez hnutí ANO.

Ve Zlínském kraji vítězní lidovci zatím mluvili se zástupci hnutí ANO, ČSSD a STAN, řekla krajská tajemnice lidovců Karla Vaculínová. Na jihu Moravy nebude podle politologa Michala Pinka klíčovým ukazatelem k vytvoření koalice ideová blízkost stran, ale personální vazby. Jihomoravský hejtman a lídr ČSSD Michal Hašek je připravený odejít po volbách, ve kterých na jihu Moravy vyhrálo ANO před KDU-ČSL a ČSSD, i do opozičních lavic.

Vítězní Starostové pro Liberecký kraj v tomto regionu preferují čtyřkoalici s druhým ANO a také s ČSSD a ODS. Zatím se nedohodli, jednání budou pokračovat ve středu a ve čtvrtek, řekl po jednání lídr starostů hejtman Martin Půta. Na Vysočině začne první kolo povolebního vyjednávání v pondělí dopoledne, uvedl krajský předseda ČSSD Petr Krčál. Vítězní sociální demokraté chtějí v pondělí jednat se zástupci všech stran, které ve volbách uspěly.

Hnutí ANO zvítězilo v devíti krajích, ČSSD nezopakovala sedm triumfů a obhájila první místo jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. Starostové pro Liberecký kraj vyhráli volby v Libereckém kraji, lidovci ve Zlínském.

Prezident Zeman míní, že za propad ČSSD v krajských volbách nemůže špatná práce regionálních vlád, důvod musí být spíše na celostátní úrovni. Výsledky krajských voleb mohou podle něho být předznamenáním výsledku voleb sněmovních. Složení současné vládní koalice ale neovlivní, uvedl Zeman v dnešním rozhovoru pro Blesk.cz.

Podle předsedy sociálních demokratů Sobotky ale volební výsledky ČSSD ovlivnilo hlavně to, že sociální demokracie byla v čele mnoha krajů už osm let. V regionech podle něj rozhodovaly především osobnosti tamních kandidátů a jejich pověst. Premiér nemá obavy z toho, že by například už na dnešním večerním jednání grémia strany ostatní členové vedení či dosavadní hejtmani mohli požadovat jeho odstoupení.

Newsletter