Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

V Krušných horách se uvažuje o obnově těžby lithia

Se čtyřnásobným vzrůstem cen lithia za posledních třináct let roste podle deníku E15 i zájem o obnovení těžby cenných kovů na Cínovci v Krušných horách. Platná tam jsou nyní tři průzkumná území, dvě povolení má česká společnost Geomet, jedno dodavatel surovin Fluorit Teplice a o povolení usiluje také Cínovecká deponie, která zvažuje těžbu v bývalém odkališti cínového a wolframového dolu. Na německé straně provádí průzkum firma Solar World.

Lithium se používá do baterií. Cena za tunu se nyní pohybuje kolem šesti tisíc dolarů, přičemž poptávka bude stoupat, konstatuje E15. Jednatel společnosti Geomet a zároveň výkonný šéf australské těžařské společnosti European Metals Pavel Reichl deníku řekl, že když jejich průzkumy dopadnou dobře, mohla by těžba cínu, lithia a wolframu začít za tři až pět let. Doly a navazující provozy by fungovaly několik desetiletí a mohly by nabídnout stovky pracovních míst. 

Do konce března chce mít Geomet hotovou studii, která potvrdí rentabilitu případné těžby. Pokud budou výsledky pozitivní, naváže báňský průzkum za desítky milionů korun, jehož investory nyní firma hledá. 

Na Cínovci se v nadmořské výšce kolem 870 metrů dlouho těžil cín a wolfram. Těžba, která začala už koncem středověku, skončila nadobro v roce 1990 a co z dolů zbylo, to od té doby pustne. Podle dosavadních průzkumů pod Cínovcem dál leží ohromné zásoby cenných kovů, ruda má ale relativně nízkou kovnatost, musí se tedy spočítat, zda se těžba vyplatí. Reichl E15 řekl, že má smysl pouze komplexní těžba všech kovů. 

Newsletter