V Londýně demonstrovaly tisíce lidí proti brexitu

 V centru Londýna dnes demonstrovaly tisíce převážně mladých odpůrců odchodu Británie z Evropské unie (brexitu), který britští voliči schválili v červnovém referendu. Pořadatelé protestního průvodu, který šel k sídlu parlamentu, věří, že brexit lze ještě zastavit. Podle pořadatelů se na demonstraci sešlo kolem 40.000 lidí, podle některých britských komentářů bylo ale účastníků mnohem méně. Úřady se k účasti zatím nevyjádřily.

„Můžeme sejmout prst z tlačítka pro sebezničení a zabránit brexitu. A to odmítnutím, že referendum má hodnotu konečného rozhodnutí. Neopouštějme budoucí generaci. Demonstrujme, protestujme a zastavme brexit,“ řekl na facebooku jeden z organizátorů průvodu Keiran MacDermott. Narážel na skutečnost, že referendum není v zemi právně závazné a brexit musí ještě schválit parlament.

„Ráno po hlasování jsem byl skutečně ohromen. Cítím se hluboce nejistý ohledně mé budoucnosti,“ vysvětlil agentuře Reuters svou účast v demonstraci 25letý Nathaniel Samson ze severního Londýna. Pro setrvání v EU hlasovalo v metropoli při plebiscitu 60 procent obyvatel.

Po oznámení výsledku referenda, který mnohé šokoval, se objevily spekulace o tom, co odchod z unie bude pro Brity vlastně všechno znamenat, uvedl deník The Independent. Dodal, že podle nové ankety 1,2 milionu voličů, kteří hlasovali pro brexit, toho nyní litují.

Skupina opozičních poslanců podle britského listu také v písemném prohlášení uvedla, že dosud neznámé podmínky, za jakých bude země vystupovat z EU a které Londýn teprve v příštích letech vyjedná s unií, musejí Britové schválit v dalším referendu.

Podle výsledků průzkumu agentury Ipsos Mori pro stanici BBC si 16 procent Britů, kteří se zúčastnili referenda, myslí, že Spojené království nakonec zůstane v unii. Dalších 22 procent to považuje za možné. Téměř poloviny respondentů je pro předčasné parlamentní volby, aby otázky brexitu řešila nová vláda. To ovšem špičky vládních konzervativců, kteří referendum iniciovali, odmítají. Jsou odhodlané vyvést zemi za co nejlepších podmínek z unie, jak rozhodli občané v referendu.

Newsletter