V Meklenbursku-Předním Pomořansku vyhrála SPD, úspěch slaví AfD

V dnešních zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku zvítězila podle prvních odhadů sociální demokracie (SPD) se 30 procenty hlasů. Alternativa pro Německo (AfD) je podle prognózy veřejnoprávní televize ZDF s 21,5 procenta druhá, Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové získala 20 procent a je až třetí. AfD v severoněmecké zemi bodovala zejména svojí protimigrační rétorikou.

Právě migrace byla na rozdíl od zemské problematiky hlavním tématem volebního souboje, a to navzdory tomu, že v bývalé východoněmecké zemi žije uprchlíků jen minimum.

Pokud se odhady potvrdí, bude to pro CDU, kterou dost možná čekají těžké politické otřesy, dosud nejhorší volební výsledek v Meklenbursku-Předním Pomořansku. Pro AfD by šlo naopak o druhý nejlepší zemský výsledek v její historii.

Do zemského sněmu by se měla dostat ještě oslabená Levice s 12,5 procenta hlasů. Zelení s pěti procenty se pohybují na hranici vstupu do parlamentu. Z toho nejspíš naopak odejde krajně pravicová Národnědemokratická strana (NPD), jejíž voliči podle pozorovatelů přešli z části k Alternativě pro Německo.

Newsletter