V Německu byla podána nová ústavní stížnost na ECB

Skupina vysokoškolských profesorů a podnikatelů podala k německému ústavnímu soudu novou stížnost na měnovou politiku Evropské centrální banky (ECB). Soud by měl podle stížnosti přezkoumat, zda ECB nepřekročila svůj mandát rozsáhlými nákupy dluhopisů. Informoval o tom německý list Welt am Sonntag.

Snaha ECB podpořit pomocí nákupů dluhopisů inflaci je podle stížnosti spojena s nevypočitatelnými riziky pro německou centrální banku, a tedy i pro německé daňové poplatníky.

Iniciátor stížnosti, právník a profesor veřejných financí Markus Kerber, označil ECB za „diktátora“, který u svých opatření ztrácí ze zřetele princip přiměřenosti. Ten je odvozen ze zásad právního státu zakotvených v německé ústavě.

Kerber podle agentury Reuters potvrdil, že stížnost na ECB ústavnímu soudu předložil. Otevírá se tak nová kapitola ve vleklém právním boji mezi ECB a německými odpůrci její měnové politiky, kteří usilují o omezení pravomocí banky. Na ECB se navíc v posledních měsících snáší hlasitá kritika ze strany německých politiků kvůli negativním důsledkům nízkých úrokových sazeb.

ECB se na svém březnovém zasedání rozhodla podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně dalším snížením úrokových sazeb, posílením programu nákupů dluhopisů a novou nabídkou levných úvěrů soukromému finančnímu sektoru. Dlouhodobým cílem ECB je návrat meziroční míry inflace ke dvěma procentům. V dubnu se přitom spotřebitelské ceny v eurozóně meziročně snížily o 0,2 procenta.

Základní úrokovou sazbu ECB v březnu snížila na nulu z předchozích 0,05 procenta, depozitní sazbu srazila hlouběji do záporného pásma na minus 0,4 procenta. Program nákupů dluhopisů ECB zvýšila na 80 miliard eur měsíčně (2,2 bilionu Kč) z 60 miliard eur a sdělila, že do programu budou zahrnuty vedle státních dluhopisů nově i dluhopisy firemní.

Newsletter