V Německu narůstá levicový i pravicový extremismus

V Německu narůstá levicový i pravicový extremismus. Množství levicově motivovaných násilných činů loni vzrostlo o 62 procent, stoupl i počet pravicových extremistů připravených použít násilí. Na tiskové konferenci v Berlíně to dnes řekli ministr vnitra Thomas de Maiziere a šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen, kteří představili výroční zprávu o činnosti civilní kontrarozvědky za rok 2015.

„Intenzita násilí vzrostla. Při útocích na policii nebo politické odpůrce se počítá s tím, že dojde k těžkým zraněním nebo dokonce smrti,“ komentoval dnes vývoj scény de Maiziere, podle něhož stát bude tvrdě postupovat vůči extremistům, ať jsou z jakéhokoliv spektra.

Pokud jde o levicové extremistické spektrum, počítá do něj BfV 7700 lidí připravených použít násilí, což je dosud nejvíce. Loni jich bylo o sto méně. Ještě mnohem výrazněji stoupl počet násilných činů levicových extremistů – loni jich bylo 1608, zatímco předloni 995.

Počet pravicových extremistů podle BfV za uplynulý rok stoupl z 21.000 na 22.600. Polovina z nich je podle německých úřadů připravena použít násilí, což oproti roku 2014 představuje nárůst o 1300 osob. Jednou z jeho příčin je podle BfV odpor k uprchlíkům, jichž loni do Německa přišlo kolem 1,1 milionu.

Pravicoví extremisté se podle civilní kontrarozvědky v roce 2014 dopustili 25 násilných trestných činů, loni už 153.

Newsletter