V Německu požádali o azyl turečtí diplomati i s rodinami

Celkem 35 tureckých diplomatů a jejich rodinných příslušníků požádalo v Německu o azyl poté, co v polovině července turecká vláda zmařila pokus o vojenský převrat. Informovalo o tom dnes německé ministerstvo vnitra. Po neúspěšném pokusu o puč Ankara zahájila vlnu čistek namířených proti příznivcům hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého viní ze zosnování převratu.

Mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth odmítl upřesnit, kolik z žadatelů jsou skuteční diplomaté a kolik rodinní příslušníci, ale i to, zda všichni diplomaté původně pracovali na zastupitelských úřadech v Německu.

Turecké velvyslanectví v Berlíně se k případu nevyjádřilo. Není tak zatím jasné ani to, zda Ankara požádala o jejich vydání do vlasti.

Po zmařeném puči turecké úřady do vazby poslaly přes 32.000 lidí a 100.000 jich připravily o práci. Rozsáhlé čistky, které postihly skutečné i domnělé podporovatele hnutí tureckého duchovního Gülena, který dlouhodobě žije v USA, se dotkly vojáků, soudců, státních zástupců, policistů i učitelů. Rozsah čistek vyvolal kritiku západních spojenců Turecka. Podle mnohých prezident Recep Tayyip Erdogan puče využil k upevnění své moci v zemi.

Newsletter